Google Play Store 3. çeyrekte App Store'u geçti - Haberler - indir.com

Google Play Store 3. çeyrekte App Store'u geçti

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 16 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-10-19 15:00:03
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

2020 yılından başarılı bir şekilde ayrılan şirketlerden biri de Google oldu. Teknoloji devi, yılın üçüncü çeyreğinde mağaza indirimlerinde rakibi Apple'ı üçe katlamayı başardı. Aynı zamanda Google Play indirmeleri bir önceki yıla göre %30'luk bir artış yaşadı. 2020, dünya genelinde birçok ülke ve milyarlarca insan için oldukça zor geçiyor. Fakat, bazı şirketler bu seneyi en az hasarla atlatmayı başarabiliyor. Bu şirketlerden bir tanesi de teknoloji dünyasının en büyük şirketlerinden Google oldu. 

Senser Tower tarafından hazırlanan son raporda, bu yılın üçüncü çeyreğindeki uygulama mağazası indirme rakamları ortaya çıktı. Google senenin üçüncü çeyreğinde indirme rakamlarında Apple'ı üçe katlayarak geride bıraktı.

Google fişini çektiği hizmetler için mezarlıkGoogle fişini çektiği hizmetler için mezarlık

Play Store indirmeleri App Store'u üçe katladı

Sensor Tower tarafından hazırlanıp yayınlanan rapora göre yılın üçüncü çeyreğinde, Google Play Store 28,2 milyar indirme sayısına sahipken bu aynı dönem içerisinde Apple'da bu oran 8,2 milyarda kaldı. İnsanların, tüm dünyayı etkileyen Corona virüs salgını sebebiyle evde kalması uygulama indirme sayısında kendisini gösterdi. İnsanların, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle evde kalması uygulama indirmelerinde de kendini gösterdi. App Store'da bu sayı 26,6 milyar olarak gerçekleşti. Play Store'un elde etmiş olduğu bu başaranın arkasındaki esas sebeplerden bir tanesi de 2,7 milyon uygulama ile en büyük uygulama portföyüne sahip platform olması ki burada da bir öğrenci çeyreğe göre %5,85'lik bir artış yaşandığı görülüyor.

Uygulama dağılımına bakıldığında %13,49'unu oyunlar oluşturuyor ve onu sırasıyla %9,11 ile eğitimle ilgili indirmeler, %6,95 ile işle alakalı indirmeler takip ediyor. Ayrıca Google Play Store'un geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %30,3'lük bir artış yaşadığı görülüyor. Apple'da ise bu artış %2,5 seviyelerinde kalıyor. Elbette ki bu verileri değerlendirirken işletim sistemlerinin kullanıcı sayılarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. GlobalStatus'ün verilerine baktığımız zaman dünya üzerindeki Android kullanıcı kitlesi toplam kitlenin %74,43'lük bir bölümünü oluştururken iOS işletim sistemine sahip cihazlar ise pastadan %24,99'luk bir pay alıyor. Tüm bunların yanı sıra uygulama mağazalarındaki uygulama sayılarını da kıyaslayacak olursak, Google'ın 2,7 milyonluk uygulama mağazasına karşı App Store'un mağazasında 1,82 milyon uygulama bulunuyor. 


Google Meet için tartışma odaları özelliği yoldaGoogle Meet için tartışma odaları özelliği yolda
Google, yarın Search On isimli bir etkinlik gerçekleştirecekGoogle, yarın Search On isimli bir etkinlik gerçekleştirecek
Samsung ve Huawei'den Apple'a göndermeSamsung ve Huawei'den Apple'a gönderme

PAYLAŞ