Facebook ve Instagram'daki PlayStation reklamları askıya alındı - Haberler - indir.com

Facebook ve Instagram'daki PlayStation reklamları askıya alındı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 58 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-03 22:31:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Donanım

Coca-Cola, Honda, Ford, Starbucks, Microsoft gibi firmaların ardından şimdi de PlayStation da Facebook’taki reklamlarını durdurma kararı alan şirketler arasında katıldı. Şirket, bu kararı ile beraber Facebook ve Instagram'da temmuz ayı boyunca reklam yayınlamayacak. Teknoloji dünyasının başarılı isimlerinden Sony, bugün yapmış olduğu açıklama ile beraber Facebook'ta pek çok firmanın reklamlarını iptal etmesine neden olan #StopHateForProfit kampanyasına katıldı. Facebook platformundaki nefret söylemi ve yanlış bilginin şirket tarafından engellenmemesinden dolayı ortaya çıkan bu kampanyaya Sony de PlayStation reklamlarını sosyal medya platformlarından çekerek yapacak. 

Şirket, yapmış olduğu açıklama ile beraber “#StopHateForProfit kampanyasını desteklemek amacıyla, reklam ve ücretsiz içerikler de dahil olmak üzere Facebook ve Instagram'daki etkinliği temmuz temmuz ayının sonuna kadar küresel çapta askıya aldık. İyi bir amaç uğruna çalışmanın (ve oyun oynamanın) arkasındayız” ifadeleri kullanıldı. 

Apple Music şarkıları Facebook ve Instagram hikayelerinde nasıl paylaşılır?Apple Music şarkıları Facebook ve Instagram hikayelerinde nasıl paylaşılır?

Twitter ve Twitch gibi platformlar, son dönemlerde nefret söylemlerini engellemek için önemli adımlar atmayı başardı. Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformları ise topluluk kurallarında nefret söylemi ve yanlış bilgi paylaşımına çok fazla önem vermeyerek eleştirilerin hedefi oldu. Sony'nin izlemiş olduğu bu politika özellikle kampanyayı destekleyen kişiler tarafından olumlu karşılandı. Yeni konsolları PS5'in yeni tanıtıldığı ve normalde bu zamanlar içerisinde düzenli reklama ihtiyaç duyduğu düşünüldüğünde dünyanın en yüksek etkileşim oranına sahip bir sosyal medya platformlarında reklam vermeme kararı, kullanıcılar tarafından son derece önemli bir adım olarak değerlendirildi. 

Microsoft’un durumu karmaşık gözüküyor

Konsollar konusunda bir dev olan Microsoft’a bakıldığında işler karışmış görünüyor. Bloomberg’ün haberine göre firma temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagram’daki tüm reklamlarını duraklatma kararı almış olsa da şirketin Facebook Gaming ile yaptığı anlaşmanın devam etmesi dikkat çekiyor. Sony gibi pek çok firma Facebook’a ait firmalardan reklamlarını çekse de şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’ün bu noktada yeni kurallar getirmek gibi bir niyeti bulunmuyor.


Facebook'ta bir kullanıcı nasıl sessize alınır?Facebook'ta bir kullanıcı nasıl sessize alınır?
Coca-Cola, Facebook boykotuna katıl 7 milyar dolarlık zarara neden olduCoca-Cola, Facebook boykotuna katıl 7 milyar dolarlık zarara neden oldu
iOS’te Facebook karanlık mod desteğiiOS’te Facebook karanlık mod desteği