Apple kurucularından Steve Wozniak, uzay şirketi kuruyor - Haberler - indir.com

Apple kurucularından Steve Wozniak, uzay şirketi kuruyor

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 19 ''   Yayınlanma Zamanı : 2021-09-15 10:45:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Teknoloji dünyasının lider isimlerinden Apple'ın kurucuları arasında yer alan Steve Wozniak da kendi uzay havacılık şirketini kuran isimler arasında yer almaya hazırlanıyor. Wozniak'ın yeni girişimine dair ortaya çıkan açıklamalar ise neredeyse hiç ipucu içermiyor.

Teknoloji alanında öne plana çıkan isimlerin gözlerini yıllara kadar dikmesine, uzay çalışmaları için girişimler kurmasına alışıldı. Bu alanda rekabet eden Elon Musk, Jeff Bezos gibi isimlerin arasına Apple'ın kurucularından biri olan Steve Wozniak da dahil oldu. Konu ile ilgili olarak bir açıklamada bulunan Wozniak esasında pek bir şey dile getirmedi. Oldukça şifreli bir mesaj atan Wozniak, "Private (Özel) bir uzay firması çalışmalarına başlıyor, diğerlerinden farklı" diye bir tweet attı. Tweet'e eklediği videoda kendi girişimleri olan Privateer hakkında bir video duyurusu yayınladı.

Apple'ın iki çalışanı şirketi dava ettiApple'ın iki çalışanı şirketi dava etti

"Artık sınır gökyüzü değil"

Videoda cevaplanan sorudan çok yarattığı soru işareti vardır. Şirketin amacı, misyonu, hangi alanda aktif olarak göre yapacağı gibi sorulara verdiği bir cevap olmayan video "Artık sınır gökyüzü değil" ifadesi ile sona eriyor. Her ne kadar Wozniak Private ile Privateer isimleri arasında kelime oyunu yapmış olsa da bu isim, reklamım vermiş olduğu birlik mesajıyla biraz çelişiyor. Öyle ki sözcüğün anlamlarından biri özel kişi olarak belirlense de diğer anlamı ise davet izniyle korsanlık yapan kişi ya da devlet izniyle silahlı olarak denizlere açılan silahlanmış olan gemi anlamına gelir. 

Yine de reklamı seslendiren dış ses, "bunun bir yarış olmadığını" aktarırken, tek bir gezegen olduğumuza da değiniyor. Video açıklamasında ise Privateer Space'in uzayı güvenli ve tüm insan türü için erişilebilir kılmak istediğin altını çizdi. Yine de firmanın çalışmaları en azından bir kısma kadar uzayda koruma sağlayacak şekilde silahlandırılmış ya da ekipmanlarla donatılmış araçları içerir. En azından ise şifreli tanıtım videosundan ve açıklamasından çıkan mesajlar arasında bu vardır. Girişim ile ilgili olarak daha fazla bilgi edinmek için Hawaii'de yapılacak olan Gelişmiş Maui Optik ve Uzay Gözlem Teknolojileri Konferansı'nı beklemek gerekebilir. Bir diğer açıdan ise uzun bir zamandır çevre girişimlerini ve açık kaynak kodlu yazılımları savunan Wozniak'ın askeri bir oluşum içine girip girmeyeceğini de gelecek günlerde görmek mümkün olacak. 


Apple çocuk istismarına karşı telefonları tarama planını ertelediApple çocuk istismarına karşı telefonları tarama planını erteledi
Apple iOS 15 ile sistem uygulamaları için reklam izni talep edecek!Apple iOS 15 ile sistem uygulamaları için reklam izni talep edecek!
Çip maliyeti yüzünden Apple ürünlerinin fiyatı artabilirÇip maliyeti yüzünden Apple ürünlerinin fiyatı artabilir

PAYLAŞ