Fidelity, X şirketinin Musk yönetimine geçtikten sonra yüzde 71 değer kaybettiğini iddia etti.

Pazar günü yayınlanan Axios haberine göre Amerikan Finans kuruluşu Fidelity, X’in değerinin 12 milyar dolara gerilediğini açıkladı.

Sansasyonel haberlerle gündemden düşmeyen ünlü zengin Elon Musk tarafından Ekim 2022’de olaylı şekilde 44 milyar dolara satın alınan, o zamanki adı Twitter olan, X’in yüzde 71 civarında değer kaybettiğini belirten Fidelity, X için değerleme düşürümünü ilk defa yapmıyor.

Elon Musk’ın satın alım kararı sonrasında şirketin değeriyle ilgili tartışmalar olmuştu. Reuters’in haberine göre, yatırım fonu devi Fidelity, X’ te hisse senedine sahip ancak Musk’ın satın almasından bu yana hisse değerini rutin olarak düşürüyorlar.

Elon Musk DealBook Summit

2023 Yılı X ve Reklamverenler İçin Çalkantılı Geçti

Temmuz ayında Musk, bir X gönderisinde şirketin reklamlardaki düşüş sebebiyle zor bir finansal durumda olduğunu söyledi.

Kasım ayında New York Times tarafından düzenlenen DealBook Summit zirvesinde reklamverenlere karşı küfürlü sözler kullanan Musk, sonrasında reklamverenlerin boykotunun “şirketi öldürebileceğini” söylemişti. DealBook Summit zirvesindeki tartışmanın yapıldığı Kasım ayında değerlemede yüzde 10,7’lik düşüş yaşanmıştı.

X cephesinde durum bu şekildeyken rakipleri olan Meta ve Snap şirketlerinin hisse değerleri sırasıyla yüzde 4,9 ve yüzde 38,2 arttı.

X şirketindeki bu değer kaybı haberinin Fidelity finans kuruluşuna göre olduğunu belirtmekte fayda var; farklı kuruluşlar farklı değerler sunabilirler.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir