Windows 10 hala yoğun bir şekilde kullanılıyor ve 11’inde pes etmeye hazır değil. Windows 10’u hızlandırmanın on yolunu sizin için bir araya getirdik.

Microsoft, Windows 11’e geçmeye hazırlanıyor olsa da yine de Windows 10’u destekliyor. Windows 11, önceki sürümlerden çok daha hızlıdır ancak bazı donanım eklemeleri tüm kullanıcıların yeni işletim sistemine geçmesini engelleyebilir. Ayrıca, Windows 11’in hazır olmadığı ve hatalarla dolu olduğu ilk izlenimlerden biridir. Bu anlamda Windows 10 kullanıcıları için bir hızlandırma rehberi hazırladık.

Windows 10’nu hızlandırmak için 3 önemli yöntem

Bu nedenle Windows 11’e geçmekte zorluk çeken veya Windows 11’e geçmek istemeyen kullanıcılar için Windows 10’u hızlandırmanın en pratik yolunu sunuyoruz.

1- SSD hızlandırma

Microsoft, Windows 10 ile SSD desteğini de genişletti. Bu anlamda bilgisayarınızda SSD yoksa veya o SSD’nin kapasitesini artırma imkanınız varsa kritik bir eşiği aştınız. Özellikle Windows 10’u hızlandırırken sistemi SSD üzerine kurmak önemli. Böylece hem önyükleme yaparken hem de işletim sistemlerini kullanırken önemli bir hızlanma göreceksiniz.

Öğrenciler için ücretsiz Windows 10 nasıl alınır?

Bu konuda bilgisayarınıza eklemek istediğiniz SSD’nin okuma ve yazma hızının yüksek olmasına dikkat ediniz. Tabii ki en önemlisi SSD slotlarının boyutu ve türü bilgisayarınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Bu konuda yetkili bir bilgisayar tamircisinin size bu konuda yardımcı olma olasılığı yüksektir. Bu anlamda Windows 10 nasıl hızlandırılır sorusuna cevap verecek en önemli çözüm bir donanım iyileştirmesidir.

2- Açılışta açılan programları kaldırın

Windows için Muhtemelen En Büyük Sorun Açılışta Açılan Programlardır. Ne yazık ki, yeni yüklenen her program kendisini başlatmaya ekler. Bu başlangıçta açılan her program, bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden olur. Bu sorunu çözmek için Ctrl + Alt + Del tuşlarına basarak veya Başlat menüsünde Windows simgesine sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açmalısınız. Görev Yöneticisi’nde Başlangıç ​​sekmesine gittiğinizde, başlangıçta aktif olan uygulamaları görebilirsiniz. Bu uygulamaların başlangıç ​​hızını nasıl etkilediğini de görebilirsiniz.

Yüksek ve orta düzeyde başlatma efektlerine sahip programları devre dışı bırakmak, Windows 10 Hızlandırma Yolu için gerekli ayarlardan biridir.

3- Bloatware programları kaldırma

Bilgisayarlarda, üreticilerin özellikle ilk kurulumdan sonra Windows’a yerleştirdiği bazı gereksiz uygulamalar vardır. Zamanla sistemi yoran ve yavaşlatan bu programlara bloatware programları denir. Peki bu programlar nasıl kaldırılır?

Ayarlar Sistem Uygulamaları ve Özellikleri menüsüne eriştikten sonra, Windows 10’daki tüm uygulamaların bir listesi belirir. Kullanılmayan ve kullanılmayan uygulamaları tespit etmek ve kaldırmak, Windows 10’u hızlandırmak için burada çok önemlidir.

Bu arada Windows sistem uygulamalarını isteseniz de kaldıramazsınız. Ayrıca, indirdikten sonra bile unuttuğunuz programları bilgisayarınızdan silmeniz de mümkündür.

Aksi takdirde, Windows Defender ve benzeri bir virüsten koruma yazılımı kullanarak sisteminizi virüslere karşı taramak, Windows 10’u hızlandırmanın en iyi yollarından biridir.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir