Twitter beğen tuşuna birbirinden farklı 4 yeni emoji geliyor! Facebook’ta sıklıkla denk geldiğimiz ifadeleri artık Twitter’da da görmeye başlayacağız. Twitter son zamanlarda getirdiği yenilikler ile gündeme  gelmeyi ihmal etmiyor. Bununla birlikte Twitter, reactions özelliğini Türkiye’de sınırlı bir süre deneyeceğini açıkladı. Yakın bir zaman içerisinde Facebook’ta sık sık karşılaştığımız ifadeleri Twitter’da da görmeye başlayacağız. Twitter, getireceği yeni özelliklerle ilgili şu açıklamada bulundu:

“Bir beğeni her zaman *tüm hisleri* karşılamadığından, insanlara bir Tweet hakkındaki duygularını hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmaları adına yeni bir yol sağlamak için bir dizi emoji ekledik. Tepkiler ayrıca, bir Tweetin yanında (gerçek zamanlı olarak Beğen düğmesinin yanında) gösterildiğinden, konuşma ilerledikçe diğerlerinin konuşmayı daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Twitter çok çeşitli insanlara, kültürlere ve topluluklara sahiptir. Bu nedenle, evrensel olarak tanınan ve insanların Tweetler hakkında ifade etmek istediklerini temsil eden ve nihayetinde daha anlamlı konuşmaları teşvik eden emojiler bulmaya çalıştık.” 

twitter 1631196684

En sık kullanılan emojiler dikkate alınacak!
Twitter, yeni emoji seçimlerinin en sık kullanılan emojiler arasından seçilmesine özen gösteriyor. Bununla birlikte Twitter’ın yaptığı incelemeye göre gülme emojisi en sık kullanılan emoji olarak belirlendi. Twitter en sık kullanılan emojiler hakkında ise şu açıklamayı yaptı:

“Bunu yapmak için, Tweetlerde en sık kullanılan kelimelerin ve emojilerin neler olduğunu araştırdık ve insanların Tweetleri okurken neler hissettiklerine ve hangi emojilerin dünya çapında yankı bulduğuna dair anketler gerçekleştirdik. Tweetlerde en çok kullanılan emojinin gülme emojisi olduğunu bulduk. Aynı zamanda çoğu insan bize ‘komik’, ‘destek’/’neşe’, ‘anlaşma’ ve ‘harika’ etrafında dönen tepkileri hem ifade etmeyi hem de almayı tercih edeceklerini söyledi. İnsanların Tweetleri okurken hissettikleri en önemli duyguların ‘eğlenmiş’ ve ‘meraklı’ olduğunu belirledik. ‘Hayal kırıklığı’ ve ‘öfke’ aynı zamanda insanların Tweetleri okurken hissettikleri yaygın duygular olsa da ve bazı insanlar Tweetlere katılmadıklarını ifade etmek istese de şu anda bunları emoji reaksiyonları olarak dahil etmiyoruz. Amacımız her zaman herkese açık ve sağlıklı sohbeti desteklemek ve mevcut emoji setimizin sohbetleri nasıl etkileyeceğini görmek istiyoruz. Konuştuğumuz kişiler, bazı düşüncelerine olumsuz tepkiler almaktan endişe duyduklarını ve insanlar Tweetleri hakkında böyle hissederse, daha fazla bağlama izin veren diğer etkileşim yöntemlerini tercih edeceklerini belirtti.”  

Son olarak, Twitter, kullanıcılarından gelen geri bildirimleri önemsemekle birlikte, emojiler hakkında geri dönüşleri dikkate alarak yeni test çalışmalarına gireceğini duyurdu.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.