Ülkemizin önde gelen GSM operatör şirketlerinden olan Turkcell, yeni bir hizmetini resmi olarak duyurdu. Şirket Dijital Banka kuracağını duyururken, KAP bildirimi de gerçekleştirildi. Yapılan açıklama ile şirketin 1 milyar TL’lik sermayeye sahip olacak olan bankada bireysel tüketiciler ile KOBİ’lere hizmet verecek. Marka bir süre önce bir dijital sigorta şirketi kuracağını açıklamıştı. Bugün ise büyük bir hamle gerçekleştirerek, KAP’a açıklama yapıldı. Dijital banka kuracağını duyuran şirket, söz konusu dijital bankası için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na resmi başvuru da gerçekleştirmiş durumda.

Turkcell, dijital banka kuruyor

turkcell yeni dijital banka hizmetini duyurdu

Yapılan açıklamaya göre 1 milyar TL sermaye olacak. Dijital bankanın %99.96’sına Turkcell Finansman A.Ş sahip olacak. Turkcell Bilişim Servisleri A.Ş. Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş. Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ise bankanın %0.01’ine sahip olacak. Yeni kurulan dijital banka ise bireysel müşteriler ile KOBİ’lere hizmet verecek. Turkcell KAP açıklaması ise şu şekilde yapıldı:

“Sermayesinin tamamına sahip olduğumuz bağlı ortaklıklarımızdan Turkcell Finansman A.Ş.’nin %99,96’sına, Turktell Bilişim Servisleri A.Ş., Turkcell Satış ve Dijital İş Servisleri A.Ş., Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme A.Ş. ve Superonline İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin ayrı ayrı %0,01’ine sahip olacağı, bireysel ve kobi segmentlerinde müşterilere hizmet sunacak olan dijital banka şirketinin kuruluş izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’na 27 Haziran 2022 tarihinde başvuruda bulunulmuştur. Şirketin, 1.000.000.000 TL tutarında başlangıç sermayesi ile kurulması planlanmaktadır. Kuruluş izninin alınması sonrasında, gerekli altyapı ve organizasyonun tamamlanması ile BDDK’ya faaliyet izni başvurusu yapılacaktır. Şirketin faaliyete geçmesi, söz konusu faaliyet izninin temin edilmesi halinde gerçekleşecektir.

Şirket kuruluşunun kamuya açıklanması, yatırımcıların yatırım kararını ve pay değerini etkileyebilecek nitelikte olması nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 6’ncı maddesi kapsamında Yönetim Kurulu kararıyla ertelenmiştir.”

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir