Türk Telekom ve Huawei, GSMA Mobil Dünya Kongresi bağlamında, 5G çalışmalarını içeren TurkTech 2.0 İyi Niyet Sözleşmesi’ni imzaladı. Konuyla ilgili olarak yapılan resmi açıklamalara göre Türk Telekom, kullanıcılarına ileri teknoloji sunmak amacıyla çalışmaları ve yatırımlarını devam ettirirken hem yerel hem de global anlamda dünyanın önde gelen şirketleri ile iş birliği içerisinde hareket ediyor. 

Bu anlamda ise Türk Telekom, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın da katılımıyla beraber dünyanın başarılı bilgi ve iletişim teknolojisi markalarından Huawei ile İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde TurkTech 2.0 İyi Niyet Sözleşmesi’ni (MoU) imzaladı. İş birliği içerisinde, TARNET’in de destek vermesiyle, tarımda verimlilik artırılacak Tarım 4.0 uygulamalarından Akıllı Traktör Sistemleri 5G üzerinde denemeler yapılırken, bir branş sporu olan artırılmış gerçeklik oyunu olan HADO, 5G ile farklı konumlardaki takımlar arasında oynandı. Türk Telekom ve Huawei bu iş birliği anlamında, 5G’ye hazır olan şebekelerin geliştirilmesi ve kalite şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımı söz konucu olacak. İş birliği ile 5G hizmetlerinin desteklenmesi ve son kullanıcı deneyiminin ise daha iyi hale getirilmesi için dijital dönüşümü daha da farklılaştıracak teknolojiler denenirken, sahalardan maksimum enerji kazanımı sağlanmasına dair “sıfır” karbon stratejisi de geliştirilecek. 

15

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal imza töreninde yaptığı açıklamada, “Türkiye’de dijital dönüşümün öncü kurumu olarak, iştiraklerimiz ve 5G alanında yetkin mühendislerimizle, tüm çalışmalarımızı milli sorumluluk bilinciyle gerçekleştiriyoruz. Bu motivasyonla çıktığımız yolda teknolojiyi insanın iyiliği ve faydası için üreten, geliştiren ve sektöre değer katan dünyanın sayılı operatörlerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. Ulaşım, sağlık, eğitim, tarım, eğlence ve kentleşmede 5G ve ötesi teknolojilerin sunduğu çözümlere ihtiyaç var. Huawei ile imzaladığımız İyi Niyet Sözleşmesi kapsamında 5G ekosistemini ve uygulama alanlarını geliştirmeyi, bu konudaki denemeleri yaparak şebekelerimizde uygulamayı hedefliyoruz. 5G ve ötesi teknolojilerin geliştirilmesi kapsamında değerli iş ortağımız Huawei ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalara bir yenisini daha eklemekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 

Google ve Meta yerel ofisleri açmadığı için Rusya’da cezayla karşı karşıya

Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li de törende yaptığı konuşmada; “Vizyonumuz her zaman, müşterilerimiz için değer yaratmak oldu. Bu vizyonla müşterilerimize en iyi performanslı, en düşük operasyonel maliyetli ve yatırım verimi en yüksek çözümleri sunuyoruz. Bir yandan da 5G teknolojileriyle yerli endüstrilerin dijital dönüşüm süreçlerini desteklemek için iş birliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Türk Telekom, Türkiye yolculuğumuzun başından beri bizim stratejik iş ortağımız oldu. Huawei Türkiye ailesi adına, bize duydukları güven için kendilerine en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Bu önemli iş birliğinin Huawei’in Türkiye’deki 20. yıldönümüne gelmesinden de ayrıca mutluluk duyuyorum. Her zaman olduğu gibi müşterilerimiz ve Türkiye’nin bilişim ekosistemi için daha fazla katkı sunmaya devam edeceğiz” dedi.  

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir