Bu yıl Barselona’da ikinci olarak gerçekleşen blok zincir konferansı Avalanche Summit 2023 etkinliğinde bulunup konuşma yapan Togg CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, dünyada türünün ilk örneği olan akıllı cihaza entegre edilmiş dijital varlık cüzdanının akıllı cihaz pasaportu ile bir arada olarak batarya pasaportunun da içinde yer alacağını açıkladı.

Togg’un sürdürülebilirlik odaklı olan blok zinciri Avalanche üzerine inşaa edilmiş bu yenilikçi çözümü ile kullanıcıların cihazın servis geçmişine, bakım bilgilerine, ve değişim süreçlerine kadar geçmişte yapılan her türlü bilgiye hemen erişebilecek olmasına imkan tanıyor.Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markalarından biri olan Togg’un CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Barcelona’da ikinci kez yapılan blok zincir konferansında şirketin USE CASE Mobility kavramı çerçevesinde şekillendirilmiş olan  “Akıllı Cihaz”, “ Dijital Platformlar” ve “Temiz Enerji çözümleri” ile ilgili bilgileri paylaşırken blok zinciri tabanlı olan kontratlarla da kullanıcılara nasıl bir fayda sağlayacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

M. Gürcan Karakaş açıklamalarda bulundu

Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 20232’de şu ifadeleri dile getirdi:

“Avalanche üzerine geliştirdiğimiz bu cüzdanla kullanıcılar hareket halindeyken dijital varlıklarına erişme, bunları güvenli bir şekilde görüntüleme, saklama ve aktarma, blok zinciri tabanlı oyunları akıllı cihaz üzerinde oynayabilme dahil sınırsız sayıda kullanım senaryosuna sahip oluyor. Şimdi de bu cüzdan içinde ilk kez akıllı cihaz pasaportu ile batarya pasaportunu oluşturuyoruz. Kullanıcılar bu pasaport sayesinde blok zincir üzerinden cihaz parçalarının değişimi, servis bilgileri, tedarik zincirindeki süreçler gibi her türlü bilgiye güvenilir ve kolay bir şekilde erişebilecek. Parçaların nerede üretildiğinden tutun da bakım tarihine kadar akıllı cihaza ait her türlü bilgiye anında sahip olabilecek.

Benzer şekilde batarya pasaportunu da kullanıcıların hizmetine sunacağız. Farasis Energy ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurduğumuz Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin ürettiği bataryaların pasaportunu, elektrikli araçların bataryalarına ilişkin tüm bilgileri içeren bir belge olarak düşünebilirsiniz. Bu belge, bataryanın üretim tarihinden kapasitesine, yaşına ve sağlık durumuna kadar birçok bilgiyi içeriyor. Bu bilgilerin blok zincir üzerinde tutulması, bataryanın kökenini doğrulamaya ve izlenebilirlik sağlamaya yardımcı oluyor.

Aynı şekilde karbon emisyonları ve sürdürülebilirlik performansı gibi takip edilmesi gereken konular da izlenebilir hale geliyor. Birbirinden bağımsız ekosistemleri birbirine bağlamak ve kesintisiz akıllı yaşam çözümleri üretmek üzere blok zinciri teknolojisi üzerindeki çalışmalarımızı güçlü iş ortaklıklarıyla sürdüreceğiz. Yenilikçi çözümlerimizle kullanıcıların mobilite deneyimini başka bir noktaya taşımayı hedefliyoruz.”

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ - İŞLETME BÖLÜMÜ SON SINIF ÖĞRENCİSİ

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir