Güney Koreli teknoloji şirketi olan Samsung dünyada bir ilk olan akıllı telefonlar için 200 MP kamera sensörünü duyurdu. 2021 Eylül’de de  Moto X30 Pro ile ISOCELL HP1 sensörünü tanıtan teknoloji devi Samsung, daha gelişmiş olan yeni HP2 sensörü ile mobil fotoğrafçılığı daha ileriye taşıyacak.

Samsung 1 Şubat 2023 tarihinde tanıtacağı Galaxy S23 Ultra’yı HP1 sensörü yerine 200 MP’lik HP2 sensörü ile piyasaya sürecek. Yeni ve önemli teknolojik gelişmelere sahip kamera sensörü, üstün düşük ışık performansı sağlayacak.  

teknoloji devi samsung dunyanin ilk 200 mp sensore sahip telefonunu duyurdu 1

ISOCELL 200MP HP1, optik olarak 1/1,3” boyutunda ve günümüzdeki çoğu akıllı telefonda kullanılan 108 MP kamera ile aynı boyuta sahip. Samsung’un iddialarına göre, Tetra piksel teknolojisi düşük ışık hassasiyetini iyileştirmekte. Sensör, 16 ya 1 piksel gruplama kullanırken daha etkili sonuçlar isteyenler için 2,4 μm piksel boyutlarında 12,5 MP görüntüleri vermekle kalmayıp, extra çözünürlük için 50 MP 1.2 μm modunda da çekim imkanı sunuyor.

Odaklanma probleminin sıklıkla yaşandığı 108 MP’lik sensörün yerine, yeni tanıtılan 200 MP’lik sensör bu sorunu önlemek için Super QDP özelliğini kullanacak. Super QDP özelliği, tüm pikselleri odaklanma için kullanabilecek. Dinamik aralığı iyileştirmek ve parlak ortamlarda solgun resimleri azaltmak için Samsung, HP1 sensöründe yeni bir Dual Vertical Transfer Gate ( D-VTG, Çift Dikey Aktarım Kapısı) teknolojisi kullandığını söylemişti.

Yeni 200 MP’lik sensörde 8K videoları kaydederken kırpma azaltılacak. Daha gelişmiş bir görüş alanı sağlamak için de 50 MP 1,2 μm moduna geçilebilcek. Geliştirilmiş HDR performansı sağlamak için de 50 MP modunda Dual Slope Gain (DSG, Çift Eğim Kazancı)  özelliği de kullanılabilecek. İlk olarak Galaxy s23 ile tanıtılacak ve dünyada bir ilk olan 200 MP kamera sensörü şimdiden seri üretimde. Merakla beklenen Galaxy S23 serisi 1 Şubat 2023 tarihinde tanıtılacak.  

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir