Bir dönem oldukça popüler bir şarkı arama platformu olan SoundHound, her geçen gün popülerliğini kaybetmeye devam ediyor. Yapay zeka yatırımları yapmasıyla da bilinen firma, ciddi bir mali krize girdi. 

Shazam rakibi olarak değerlendirilen ve yapay zeka asistanı teknolojileri ile ön plana çıkmayı hedefleyen SoundHound platformu son dönemlerde içinde bulunduğu krizi pek de iyi yönetememiş gözüküyor. Firma bu yıl ikinci kez işçi çıkarma hamlesini yapıyor. 

SoundHound her geçen gün küçülüyor

Yaklaşık olarak 13 yıldır çalışmalarına devam eden SoundHound, Shazam karşısında pek de güçlü olamadı. Ancak zaman zaman Shazam’da bulunamayan şarkıları bulmasıyla ön plana çıkıyordu. Son dönemler içerisinde yapay zeka asistanlarına çeşitli yatırımlar yaparak Google ve Apple gibi dev isimler ile rakip olma yolunda hareket ediyordu. Hatta yaklaşık 300 milyon dolarlık bir değere ulaşan SoundHound, borsaya girmesinden sonraki süreci planladığı gibi yürütemedi. Mercedes, Pandora gibi önemli isimlerle işbirliği yapmasına rağmen Kasım ayı içerisinde 450 kişilik ekipten yaklaşık olarak 50 kişiyi işten çıkardı. 

Tüm dünyada yaşanan ekonomik krizin etkileri firmayı her geçen gün daha da zorlu bir hale sokmaya devam ediyor. Ocak ayında yaklaşık 200 kişilik işten çıkarma sürecinin başladığını duyuran SoundHound, bu şekilde geçen yılki ekibin yarısından fazlasını işten çıkarmış gözüküyor. Firma, dünya krizi nedeniyle yatırımcı bulmak konusunda zorlandıklarını ancak yatırımcı bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Telegram’a yüzde 400 zam yapıldı

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir