Bu yıl toplu işten çıkarmalar yapan büyük teknoloji şirketleri kervanına şimdi de Snap Inc. katılmış bulunuyor. Snapchat sosyal ağının ana şirketi Snap Inc, iş gücünün yüzde 10’unu yani 529 kadar çalışanını işten çıkaracağını bildirdi.

Şirket, işten çıkarmalarını bugün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir başvuruda duyurdu. Snap, bu hamleyi, “İşimizi en yüksek önceliklerimize göre yürütmek için en iyi şekilde konumlandırmak ve uzun vade içinde büyümemizi desteklemek için kademeli olarak yatırım yapma kapasitesine sahip olduğumuzdan emin olmak için” yaptığını açıkladı. 

Snap Inc. 75 Milyon Dolar Ayırdı

Şirket, öncelikli olarak işten çıkarmadan etkilenen çalışanlarının kıdem tazminatı masraflarını karşılamak için 55 milyon ila 75 milyon dolar arasında tek seferlik bir ücret verecek.

Snap Inc. Ağustos 2022’de iş gücünün yüzde 20’sini işten çıkarmıştı ve ayrıca Snapchat için orijinal içerik geliştirmeyi de durdurmuştu. Yalnızca birkaç ay önce piyasaya sürülen Pixy Drone’nun da üretimine son verdi.

Bu olay, teknoloji endüstrisinde 2024’ün ilk birkaç haftasında gerçekleşen en son ki toplu işten çıkarma olayı olarak karşımıza çıkıyor. Amazon bu yıl Twitch, Amazon Prime ve MGM bölümlerinden yüzlerce kişiyi işten çıkardı ve Google, cihazlar da dahil olmak üzere çeşitli grupların işlerini yavaş yavaş sonlandırıyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir