Geçtiğimiz yıl Apple, kullanıcılarına  iPhone 12 ve iPhone 13 için kullanım kılavuzu, araçlar ve Apple parçalarına ulaşabileceklerini açıklamıştı. Self Repair denen bu uygulamada Apple kullanıcıları orijinal Apple parçalarına ve Apple araçlarına ulaşıp kendi bilgisayarlarını tamir edebilecek. Hizmet ilk olarak ABD’de,  2022 senesinde tüm ülkelerde kullanıldı. Tüketiciler bu hizmete 5000’den fazla Apple Yetkili Servis Sağlayıcısından(AASP) ve 2800’den fazla Bağımsız Onarım Sağlayıcısından ulaşabilmişti. 

samsung applein izinden gidiyor

Programda ilk olarak en sık talep gösterilen iPhone ekranı, pili ve kamerasının tamirinden başlanmıştı. İlerleyen zamanlarda diğer parçalarda, servis olanağı sağlandı. 

Apple Self Repair uygulamasına MacBookları da dahil etti

Tüketicilerin Self Repair uygulamasını güvenle yapabilmeleri için ilk olarak Kullanım Kılavuzu’nu incelemeleri gerekli. Ardından orijinal Apple parçaları sipariş edilmeli. Bu işlem Apple Self Service Repair Online üzerinden gerçekleştirilebilir. Ayrıca Apple, onarım sonrasında kullanılmış parçaları iade ettiğinizde, indirim uyguluyor.

Tüketiciler Samsung dizüstü bilgisayarını kendi başlarına tamir edebilecek

Apple’ın Self Repair programının  ardından Samsung da  Apple’ın izinden giderek tamir programını genişletiyor. Samsung ilk olarak Galaxy Book Pro dizüstü bilgisayar ile genişledi.Ayrıca sadece Galaxy Book Pro değil S22 ailesi de tamir edilebilecek. Bu uygulamada şimdilik beş cihaz yer alacak. Bunlar: Galaxy Book Pro 15 inç, Galaxy Book Pro 360 15 inç ve Galaxy S22 serisi(S22, Plus ve Ultra). Henüz fiyatlar bilinmese de Samsung  tamir takımlarını sağlamak için iFixit ile işbirliği yapıyor. 

Ayrıca iFixit’in web sitesinde Galaxy Book Pro ve Galaxy S22 için adım adım uygulanabilecek kullanım kılavuzu yer alacak. Akıllı telefonların ve dizüstü bilgisayarların tamir kitleri de birbirinden farklı olacak.  Galaxy Book Pro kullanıcıları ilk etapta pili, ekranı, touchpad’i, ön ve arka kasayı, cihazın altındaki yapışkanı ve güç tuşunu kendi başlarına değiştirebilecek. 

Galaxy S22, S21 ve S20’nin tamir kitleri birbirine benzer olacak. S22’nin bataryasını değiştirmek şimdilik mümkün olmasa da S21 ve S20’nin bataryası değiştirilebilecek. iFixit’de sunulan araçlara göre cihazların şarj bağlantı noktasını, ekran ve arka camını değiştirmek mümkün. Şimdilik şirket, Galaxy Book Pro ve 360’ın 15,6 inçlik sürümlerini repair programına almadı ve bu konuda açıklamada bulunmadı.

Değiştirilen parçalar Samsung’a geri dönüşüm için gönderilebilecek ve kullanılan kitler de ücretsiz olarak Samsung’a iade edilebilecek.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir