Geçtiğimiz günlerde meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremi ardından Sağlık Bakanlığı yeni bir web sitesi geliştirdi. Bu web sitesi sayesinde, halkın sağlığının korunması ve bölgede yer alan sağlık çalışanlarının nasıl bir yol haritası izlemesi gerektiğine dair bilgiler paylaşılıyor.

strongsaglik bakanligi depremin ardindan halk sagligini korumaya yonelik web sitesi olusturdustrong

Sağlık Bakanlığı, depremden etkilenen kişiler ve sağlık personelleri için bir platform oluşturdu

Yeni web sitesinde, depremden etkilenen kişilerin ve sağlık personellerinin yapması gereken işlemler adım adım anlatılıyor. Sitenin anasayfasında, deprem sonrası su ve besinler ile bulaşan hastalıkların önlenmesi ile ilgili detaylı bilgi yer alıyor. 

Deprem bölgesinde elektrik olmayan bölgelerde ısınma ihtiyacı geleneksel sobalarla sağlanıyor ve bu sobaların havaya saldığı karbonmonoksit gazı zehirlenmelere sebep olabiliyor. Bu sebeple web sitesinde bölgede bulunan kişilerin karbonmonoksit zehirlenmesine karşı neler yapabileceği ile ilgili detaylı bilgi bulunmakta.

Sitede yer alan önemli konulardan biri ise deprem gibi acil afet durumlarında bebeklerin beslenmesi. Bebeklerin bu gibi durumlarda anne sütü veya anne sütüne alternatif olabilecek besinlerle nasıl beslenmesi gerektiğine dair bilgiler bulunuyor. 

Son olarak, su dezenfeksiyonu sağlayarak ortamda oluşabilecek hastalıkların önüne geçilmesi ile ilgili bilgiler yer alıyor. Suyun dezenfekte edilmesi adına sodyum hipoklorit yani çamaşır suyu kullanımının önemli olduğunu ve bu sayede ortamda oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebileceği vurgulanmış.

Sağlık bakanlığı oluşturduğu bu yeni platform sayesinde depremden etkilenen halkın sağlık ve hijyen problemlerine çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir