Rekabet Kurulu bugün son dakika olarak duyurduğu kararında Meta için 346 milyon TL ceza verildiğini açıkladı. İşte detaylar.

Geçtiğimiz dönemlerde başta Meta olmak üzere şirketlerden savunma alan Rekabet Kurumu, konuyla ilgili resmi kararını açıkladı. Bugün son dakika olarak paylaşılan gelişmede Meta için ceza verilmesine karar verildiği belirtildi. Bu kapsamda Meta 346 milyon TL (18 milyon 592 bin dolar) idari para cezası verildi. Rekabet Kurulu, Meta Platforms, Inc. (eski unvanı Facebook) ve WhatsApp LLC’ye müteselsilen 346,7 milyon lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Meta neden ceza aldı?

Türkiye’de Meta’nın ceza almasına neden olan gerekçe rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak oldu. Meta tarafından yapılan savunma haklı bulunmazken, Türkiye’de önemli bir gelişme olarak bu ceza kayıtlara geçti. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi;

“Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

Arda Editör

Yazar, 10 yılı aşkın süredir editör ve içerik yazarı olarak çalışmaktadır.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir