Dünyanın en büyük ödeme servislerinden birisi olan PayPal geçtiğimiz aralık ayında büyük bir kriz ile karşı karşıya kaldı ve 32 bin kullanıcının verilerinin çalındığı ortaya çıktı. Çalınan veriler arasında kullanıcıların isimleri, doğum tarihleri, posta adresleri, sosyal güvenlik numaraları ve kimlik numaraları olduğu söyleniyor. Saldırganların kullanıcıların daha önce ortaya çıkmış verilerinden ortaya çıkarak Paypal hesaplarını hackledikleri ortaya çıktı.

paypalda 35 bin hesap calindi

PayPal bu olay üzerine yaptığı açıklamada izinsiz girişleri 2 gün içerisinde durduğunu ve kullanıcıların şifrelerini sıfırladığını bu önlemler sayesinde de herkesin güvende olduğunu söyledi. Ayrıca bu saldırının sonucunda da PayPal’ın da herhangi bir zarar almadı. Verilerin aralık ayında çalınmadı ve şimdiye kadar ortaya çıkan bir durumun olmaması PayPal’ın aldığı önlemlerin işe yaradığını gösteriyor olabilir.

Biz yine de PayPal kullanıcılarının şifrelerini yenilemelerini ve oluşturdukları şifrelerin daha güvenli olması, bu tür durumlardan olabildiğince korunmak için iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca PayPal ile de anlaşması bulunan Passkey’in kullanmanız da hesaplarınızı korunmanız için iyi bir yöntem.

Passkey nedir?

Passkey geçiş anahtarı anlamına gelen üçüncü taraf bir şifre yöneticisidir. Passkey bilgisayarda, telefonda veya farklı bir cihazda saklanan dijital kimliktir. Yani giriş yapmak istediğiniz bir uygulama veya web sitesine girerken kullanıcı adı ve şifre girmeden kolaylıkla ve güvenli bir şekilde giriş yapmanızı sağlayan parmak izi, yüz tarama gibi kişisel özelliklerimizdir. 

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir