Netflix parola paylaşımını tarihe gömecek. Uzun süredir bazı ülkelerde parola paylaşım özelliğini  test eden Netflix, 2023’ün ilk ayları içerisinde daha fazla ülkede aktif etmeye hazırlanıyor. Netflix yeni özelliği ile parolanızı paylaştığınız fakat sizinle aynı evde yaşamayan kişilerden ücret talep edecek. Konum belirlenmesi ise IP adresi üzerinden yapılacak.

netflix parola paylasimini engellemek icin calismalarina hiz verdi

Netflix, “Birlikte yaşamayan kişilerin Netflix izlemek için kendi hesaplarını kullanması gerektiğini” söylüyor. Netflix’in bu adımının amacı ise kullanıcılarından daha fazla gelir elde etmek.   Dev bir dijital yayın platformu olan Netflix’ in kurucu ortağı Reed Hastings ise bugün itibariyle görevini bırakıyor. Şirketin CO-CEO’su olan Hasting’in koltuğunu ise şirketin COO’su Greg Peters devralacak.

Geçtiğimiz günlerde yeni bir zam yapan Netflix, son zam kararıyla birlikte; 45,99 TL olan Temel Planını 63,99 TL’ye, 69,99 TL olan Standart Planını 97,99 TL’ye ve 93,99 TL olan Özel Planının ücretini ise 130,99 TL’ye kadar yükseltti.

Netflix şifre paylaşımına son verecek

Parola paylaşım özelliğinin bir çok ev tarafından kullanılması sebebiyle, Netflix’in Türkiye’de bir çok kullanıcı kaybetmesi bekleniyor. Netflix, Üyelerin hesaplarının hangi cihazlarda kullanıldığını takip edebilmeleri, üyelerin profillerini başka bir hesaba aktarabilmeleri ve daha birçok ek özellik için çalışmalar gerçekleştirdiklerini, ücretli paylaşım özelliğinin yaygınlaşması ile birlikte  ekstra ödeme yapma seçeneği ile üyeler hesaplarını paylaşabileceklerini belirtmişti.

netflix parola paylasimini engellemek icin calismalarina hiz verdi 1

Netflix bu özellik için geçen aylarda Erişim İzinleri ve Cihaz Yönetimi özelliğini kullanıcılarına sunmuştu. Bu özellik için ise şunları söylemişti: “ Üyelerimiz tatil sezonunda tatil planları yaparken gittikleri her yerde kendi hesaplarından Netflix izlemeye devam edebilecek. Gittiğiniz bir ev ya da otel içerisinde kolaylıkla oturum açarken daha sonrasında hesaplarından çıkış yapmayı unutabiliyor. Bu nedenle üyelerimiz için “Erişim İzinleri ve Cihaz Yönetimi” özelliğini kullanıma sunuyoruz. Bu yeni özellik sayesinde, hesabınızdaki yakın izleme geçmişi için kullanılan cihazları görüntülemenizi sağlıyoruz ve size  aynı zamanda da istediğiniz cihazdan tek tık ile kolayca oturum kapatma imkanı sunuyoruz. Bu özellik, üyelerimiz tarafından hesaplarının güvenliğini sağlamak için uzun süredir takipteydi.Üyelerimiz bu yeni özelliği web sayfası üzerinden kullanabilir.” açıklamalarında bulunmuştu.

Netflix’in geçtiğimiz yılda bize sunduğu bir diğer özellik ise “Profil Transfer” özelliği olmuştu. “Profil Transfer Özelliği sayesinde, hayatınızda değişmeyen tek özellik Netflix deneyiminiz olabilir şeklinde özetlenebilir olan yeni özelliğini Netflix Türkiye: “ Aileler büyür, insanlar tanışır ve ilişkiler bitebilir. Hayatınız sürekli değişim halinde olsa bile Netflix deneyiminizi değiştirmenize gerek yok. Kendi hesaplarını kullanmaya başlayan Netflix kullanıcılarına profillerini başka hesaba aktarmalarını sağlayan Profil Transfer özelliğini bugün kullanıma sunuyoruz. Üyeler bu özellik sayesinde kişiselleştirilmiş önerilerini, izleme geçmişlerini, listem bölümünde bulunan içeriklerini ve diğer ayarları koruma imkanına sahip olacak. Hesabınızda Profil Transfer özelliği kullanıma açıldığında bir bilgilendirme e-postası size ulaşacak. Profil Transfer özelliğini ise; ana sayfadaki açılır menüden profil simgesi üzerine gelip, “Profili Transfer Et” seçeneği üzerindeki talimatları takip ederek aktif edebilirsiniz. Profil Transfer Özelliğiniz istediğiniz zaman hesap ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz. Bu özellik sayesinde hayatınızda değişmeyen tek özelliğin Netflix olmasını sağlayabilirsiniz.” cümleleriyle belirtmişti.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir