Teknoloji dünyasında gelişmeler ard ardına yaşanıyor. Meta, Google, Twitter gibi şirketlerin ardından Microsoft da çalışan sayısını azaltacağını duyurmuştu. Dolayısıyla bir çok projenin gelişmesine imkan sağlanmadı. Bu projelerden birisi de oldukça geniş bir platform olan AltspaceVR oldu. 

Microsoft geçtiğimiz yıllarda Mesh adlı hizmeti ile HoloLens 2 sanal gerçeklik gözlüğünün duyurusunu yapmıştı ve bu hizmetlerle yeni bir çalışma alanı kuracaklarını açıklamıştı. 

microsoft vr sirketini neden kapatiyor

Microsoft VR şirketini kapatma kararı aldı

Microsoft’un 10 bin kişiyi işten çıkaracağını bildirmesi üzerine şirket içerisinde birçok proje iptal edildi. Microsoft tarafından 2017 yılında satın alınan sanal gerçeklik platformu AltspaceVR da iptal edilen projeler arasında yerini aldı. Firma platformun 10 Mart 2023 tarihinde kapatılacağını duyurdu. Şirket, Microsoft Mesh’e tam destek verebilmek için bu karara varıldığını blog yazısında şu şekilde belirtti: “Bu hareket Microsoft Mesh tarafından desteklenen sürükleyici deneyimleri desteklemek için odaklanmaya yardımcı olacak.”

AltspaceVR çalışan sayısının azalması nedeniyle mi kapatılıyor?

Farklı sektörlerde can alıcı noktalara gelen işten çıkarmaların içinde yer alan Microsoft, bu krizin 10 bin çalışanı etkileyeceğini duyurmuştu. Şirketin Ceo’su Satya Nadella tüm bunların gerekçesi olarak ekonomik belirsizlik ve pandemi dönemindeki krizden meydana gelen gerileme olduğunu belirtti. Akabinde Microsoft’un sanal gerçeklik departmanında çalışan çok az insan kaldığı için sanal gerçeklik AltspaceVR platformunun  kapatılması olağan bir durumdur. 

Microsoft’un toplu işten çıkarmaları ile işçi sayısında bir anda yaşanan düşüşe ek olarak AltspaceVR platformunun kapatılmasının şirketin HoloLens VR ekibini de etkilediğini belirtti. Şirket, geçen yıl HoloLens patronunun çirkin iddialarla karşı karşıya kalması sonucu şirketten ayrılmasıyla çok fazla aksilik ile karşılaştı.  ABD Ordusu’nun HoloLens platformuna dahil olan 6 bin 900 adet başlık satın alma talebinin ABD kongresi tarafından reddedilmesi de işlerin gidişatını bir hayli kötü etkiledi.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir