Her yıl merak edilen konular arasında popüler meslekler de yer alır. Bu soruya cevap olarak 2023 Linkedln verileri incelenebilir. Son 5 yılın hızla büyüyen 10 iş alanı ve geleceğin çalışma dünyasını yakından görmek için. 2023 Linkedln sonuçları şu şekildedir:

7

1-Game Designer( Oyun Tasarımcısı)

Oyun tasarımcıları genel olarak üniversitelerin yazılım, mühendislik veya dijital oyun tasarımı bölümlerinden mezun olan kişilerin tercih ettiği meslek gruplarındandır. Dijital ortamlarda yer alan oyunların tasarım süreçlerini ve kullanıcı ile buluşana kadar geçen sürede yapılması gerekenleri şekillendiren kişilere denir.

2-Blokzincir geliştiricisi/yazılımcısı

Bu meslek grubu amaç doğrultusunda gereken yazılım ve programların dillerini geliştiren kişilerdir. Kripto para birimleri, akıllı sözleşmeler de geliştirme işleminde yer alabilir. Bu uygulamaları geliştirmek için; Javascript, C#, Python gibi farklı programlama dillerini bilmek gereklidir.

3- Büyüme Uzmanı

Büyüme uzmanları, bünyesinde bulundukları veya hizmet verdikleri şirketin gelişim grafiğini inceleyen ve şirketin büyümesi için gerekli adımları tespit ederek çalışmalar yapan kişilerdir. Pazarlama veya ürün geliştirme ekipleri ile iletişim hâlinde olurlar ve şirket gelir verimini arttırmayı amaçlarlar.

4-Müşteri Başarı Uzmanı

Bu alanda müşterinin satın aldığı hizmetten en iyi şekilde faydalanması ve memnun kalmasını hedefleyen meslek grubudur. Müşterinin en iyi deneyimi yaşadığından emin olmayı amaçlar.

5-Oyun sanatçısı

3 boyutlu modellemeler yaparak sanatsal ögeler oluşturan veya illüstrasyon üretimlerini oyuna adapte eden kişilerdir. Oyunların mekân veya karakter kurgularını gerçekleştiren oyun sanatçıları oyun geliştiricileri ve oyun tasarımcıları ile beraber çalışarak üretim gerçekleştirir.

6-Yapay Zeka Mühendisi

Makineleri insan beyni üretim sistemine uygun şekilde düzenleyen ve programlayan kişiler yapay zeka mühendisi olarak adlandırılır. Farklı hizmet sektörlerinin faydasına çalışmalar yapan bu meslek alanında

7-Oyun Geliştirici

Oyun geliştiricileri, dijital oyunların beli teknik ihtiyaçların aynı zamanda oyunun içeriğine göre kodlama dilleri ile sıfırdan oluşum gerçekleştiren kişilerdir.

8-Hasta İlişkileri Sorumlusu

Hasta ilişkileri sorumlusu diğer adıyla hasta koordinatörleri, hastanın tedavi ihtiyaçlarını yönetmeye yardımcı olur. Bununla beraber hasta sağlık kuruluşu arasında memnuniyet durumu oluşturmayı hedefler.

9-Konsept Sanatçısı

Son zamanlarda popüler oldukça popüler olan oyun sektör meslek alanlarından biri de konsept sanatçılığıdır.Konsept sanatçılığı oyun veya animasyon karesinin nasıl görüneceği ile ilgilenir. Genel olarak 2 boyutlu tasarımlar ile üretimler gerçekleştirir.

10-3D Modelleme Uzmanı

3d modelleme uzmanları; dijital tasarım ve üretim yapan kişilerdir. 3d çizim ve tasarım programına hâkim olan kişiler; bir nesne veya modelin tasarımında yer alır.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir