Dünyanın en büyük şirketi Apple’da neler oluyor? Yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre iPhone 14 Plus beklentileri karşılayamadı. Satışlar uzun bir süredir Apple’ın istediği rakamların altında. Bir süredir akıllı telefon satışlarında düşüşlerin yaşanması Apple’da etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda firmanın iPhone satışlarının patladığı yılbaşı dönemi bu sefer Apple’ı üzdü! 

iphone satis rakamlari applei uzuyor 1

Son 10 yılın en kötüsü yaşandı. 2022’de akıllı telefon satışları ciddi düşüş gördü

Akıllı telefon satışları 2022 boyunca düştü. Akıllı telefon pazar payında genel bir kan kaybı var. Birkaç yıldır var olan bu trend pazar payı artmış olmasına rağmen beklentileri karşılayamıyor, geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreği de görülen düşüş son on yılın en kötü çeyreğiydi.  Bu durum Apple son ana kadar pek etkilememiştir. Artık Apple da bu durumun yükünü omuzlarında hissetmeye başlamış ve üretim kapasitesini azaltma kararı ile  şirketin yeni rotasını belirleme kararı aldı. 

Apple’a neler oluyor?

Akıllı telefon firmaların en çok satış yaptığı dönemlerden biri olan yılbaşı dönemi satışları geçtiğimiz yılın yılbaşı dönemine göre %15 düştü. Belirtilen rakamlar sonucunda, Apple 2022 yılının Aralık çeyreğinde görülen satışlardan geçtiğimiz yılın 12 milyon daha az tutarda iPhone sattı.  Firmanın Aralık 2022 çeyreğinde sattığı iPhone adedi beklentinin altında satış 72.3 milyonda kaldı. 

Her ne kadar bu %15’lik düşüş fazlaymış gibi görünse de, pazardaki akıllı telefona olan talebin toplamda %18.3 düşüş gördüğü belirtiliyor, Apple bu dönemi bile en az zararla atlatan firmalar arasına adını yazdırmış.  

Yine de bu düşüş Apple için göz ardı edilemez. Düşüşün nedenleri belirtilirken  Apple’ın sadık kullanıcıları iPhone modellerini değiştirmek için geçerli bir sebep vermekte zorlanıyor. Son çıkan iPhone 14 ve iPhone 13 neredeyse aynı cihazlar aralarında ciddi farklar yok ancak iPhone 14 modeli miktarı 13‘e göre oldukça daha pahalı. Apple’ın yenilik konusundaki eksiklerinin yanı sıra dünyayı etkisi altına alan enflasyon sorununun da burada etkili olduğu ortada. Birçok kişi yüksek fiyatlara satılan üst seviye telefonlardaki özellikler tam anlamıyla kullanmıyor. Bu nedenle kullanmadıkları özellikler için pahalı telefonlar almaktansa daha uygun fiyatlı olan yeni orta seviye akıllı telefonlara yönelmeyi tercih ediyorlar. Akıllı telefon pazarının ilerleyen dönemlerde daha fazla kan kaybedeceği ve bütün firmaların bundan ciddi anlamda etkileneceği görülüyor.

Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir