Apple, yeni işletim sistemi olan iOS 18’i 6 Haziran 2024’te düzenlediği WWDC24 etkinliği ile tüm Dünya’ya tanıttı. iOS 18 için yayınlanan ilk beta sürümü 10 Haziran 2024 tarihinde geliştiricilere aktif hale getirildi. Bu güncellemeden sadece 2 hafta sonra 24 Haziran tarihinde iOS 18 Beta 2 versiyonu cihazlara yüklenmeye başlamıştı. İkinci beta sürümünden yalnızca 2 hafta sonra iOS 18 Beta 3 kullanıcılara sunuldu. Artık beta kullanıcıları iOS 18 Beta 3 sürümünü telefonlara indirilebilir.

iOS 18 şu anda beta kullanıcıları olarak adlandırılan geliştirici test kullanıcılarında aktif. Temmuz ve Ağustos aylarında beta güncellemeleri devam edecek. Apple yazılım geliştiricileri nihai, final sürümünü Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 16 serisi telefonlar ile yayınlayacak. Bu süre içerisinde kullanıcılar iOS Beta’ya kayıt olarak yeni gelen özellikleri daha önceden deneyimleyebilirler.   

iOS 18 Beta 3 ile Gelen Yenilikler

 iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile bazı tasarımsal yenilikler, ana ekran özelleştirme gibi küçük ama etkili yenilikler kullanıcılara sunuldu. 

Koyu Mod Uygulama Simgeleri

Koyu Mod Uygulama Simgeleri
Koyu Mod Uygulama Simgeleri

iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile artık telefon karanlık moda alındığında uygulamaların simgeleri de karanlık moda dönüştürülecek. Bu özellik için bir tür makine öğrenmesi görüntü ayıklama teknolojisi kullanılmıştır.

Dinamik Duvar Kağıdı

Dinamik Duvar Kağıdı
Dinamik Duvar Kağıdı

iOS 18 Beta 3 yazılım güncellemesi ile beraber varsayılan duvar kağıdında dinamik seçeneği ile otomatik renk değiştirme özelliği kullanıma sunuldu. Bu yeni özellik ile beraber eğerki dinamik ayarı etkinleştirdiğimizde duvar kağıdının rengi gün boyunca çeşitli konum ve zamanlarda otomatik olarak değişecek.

El Feneri İyileştirmesi

El feneri İyileştirmesi
El feneri İyileştirmesi

iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile iPhone 15 pro ve iPhone 15 pro max modeli kullanan kullanıcılar için kullanıma açılan bu özellikte Apple Dinamik Ada’da el fenerinin hem kullanılabilirliği hemde görünümü göze daha fazla hitap ediyor. 

Fotoğraflar Uygulaması Değişiklikleri

Fotoğraflar Uygulaması Değişiklikleri
Fotoğraflar Uygulaması Değişiklikleri

Yayınlanan iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile fotoğraflar uygulamasına da hayat kolaylaştıran yeni özellik geldi. Böylelikle fotoğraflar uygulamasında birden fazla görüntüyü seçmek için sağ üst kısmında sabit bir şekilde duran “Seç” butonu yer alacak. Daha önceki sürümlerde bu butonun aktif olabilmesi için aşağıya doğru kaydırmak gerekiyordu. Ayrıca arama butonuda daha belirgin bir büyüteç simgesi olarak gösteriliyor.

RCS Mesajlaşma 

RCS Mesajlaşma
RCS Mesajlaşma

Yeni yayınlanan iOS 18 Beta 3 güncellemesi ile RCS Mesajlaşma seçeneği sadece açma kapama özelliğinin yanı sıra, özellik hakkında daha fazla ayrıntıya, bilgiye ulaşabileceğimiz şekilde güncellendi. Ayarlar>Uygulamalar>Mesajlar>RCS Mesajlaşma ile bu özelliğe erişebilirsiniz. RCS Mesajlaşma ile birlikte iPhone ve Android kullanıcıları cihazlar arasında platformlar arası mesajlaşmaya olanak sağlıyor. iMessage tarzı okundu bilgisi, yüksek kaliteli resim, videolar ve daha daha fazla özellik RCS Mesajlaşma içerisinde yer alıyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir