Uzun bir süredir Instagram için konuşulan Twitter Card özelliği kullanıma açıldı. Kullanıcılarılar Twitter Card özelliğinin önizlemesinden faydalanarak çeşitli işlemler yapabilirler. 

Twitter platformunda farklı bir siteden ya da sosyal medya platformlarından aktarılan gönderiler vardır. Bu gönderiler kendilerine has kart görünümlerine sahip oluyorlar. Gönderi içeriğinin bir kısmını bu kart önizlemesi üzerinden görebilirsiniz. Bu özellik ile beraber kullanıcılar tıklamadan önce nasıl bir içerik ile karşı karşıya olduklarını fark ediyorlar. 

2012’den bu yana özellik kapalıydı

Popüler platform Instagram, bugünden itibaren Twitter Card önizlemeleri için kart desteğini geri getirdiğini duyurdu. Bu özellik ile beraber artık kullanıcılar Twitter’da bir Instagram bağlantılarını paylaştığında, tweet’e gönderinin bir önizlemesini girebilecekler. Bu değişikliğin yapılmasının ardından kullanıcılar Twitter’da bir Instagram bağlantısı paylaştıklarında tweet sadece Instagram bağlantısının URL’sini gösteriyordu. Instagram, 2012’de Twitter Card desteğini kaldırmak için tartışmalı bir karara varmıştı. Şirketin kurucusu, Kevin Systorm, bu durumun sebebinin Instagram’ın içeriğini kontrol altına almak istediğini ve platform içerisindeki fotoğrafların sadece Instagram’da görüntülenmesi gerektiğini dile getirmişti. 

Kullanıcılar bu karardan memnun kalmasalar da ellerinden de bir şey gelmiyordu. Bunun yerine ise kullanıcılar Instagram gönderilerini Twitter’da öne çıkarabilmek adına üçüncü taraf platformlar kullanmayı tercih ettiler. Twitter aynı zamanda söz konusu bu değişikliği doğruladı ve “En son Instagram yayınınızı Twitter zaman çizelgesinde de paylaşmak istiyorsanız, şanslısınız. Artık bir Tweet’te bir IG gönderisinin bağlantısını paylaştığınızda, fotoğrafın önizlemesini içeren bir Card olarak görünecek” açıklamasını yaptı. Söz konusu bu değişiklik bugünden itibaren tüm kullanıcılar için Android, iOS ve Web’de kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Küçük bir özellik olmasına rağmen, Instagram’dan Twitter‘a çapraz gönderi paylaşmayı çok daha kolay bir şekilde erişilebilir hale getirdiği için kullanıcılar tarafında da olumlu karşılanan bir özellik oldu. 

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir