Basemark GPUScore, Basemark tarafından geliştirilen bir GPU (Grafik İşlem Birimi) performans ölçüm aracıdır. Bu yazılım sayesinde bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi çeşitli cihazlara  GPU performansı testi yapılır.  Ayrıca oyunlar ve grafik yoğunluklu uygulamalar için GPU’nun ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmek amacıyla çeşitli grafiksel testler uygulanır. 

Basemark şirketi, farklı cihazların ve platformların ray tracing yeteneklerini ölçmek için yeni test aracını piyasaya sürdü. Bir grafik performans takibi uygulaması olan GPUScore: Breaking Limit; akıllı telefon, laptop, tablet ve bilgisayarlarda ray tracing takibi yapıyor.

Ray Tracing Nedir?

Ray tracing’in ne olduğundan bahsedecek olursak, teknolojik cihazların genelinde daha gerçekçi ışık ve gölge efektleri oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Ray tracing teknolojisi ışığın nesnelerle nasıl etkileşime girdiğini taklit eder. Bu şekilde de ışığın kırılmaları, yansımaları ve gölgeleri gibi etkiler daha doğru bir şekilde yansıtılır. 

Güvenilir test aracı: Basemark: GPUScore
Güvenilir test aracı: Basemark: GPUScore

Güvenilir Test Aracı Basemark: GPUScore

Bu teknoloji günümüzde çok geniş bir yelpazede kullanılıyor. Ancak ray tracing’i güvenilir bir şekilde karşılaştıracak ve test edecek bir araç Breaking Limit’e kadar bulunmuyordu. 

Benchmark kullanıldığı zaman çeşitli kullanım durumlarını test edecek iki performans analizi yapılıyor. Breaking Limit ise son kullanıcıya hitap ederek ekran kartlarının ray tracing performansını karşılaştırıyor. Breaking Limit uygulaması buna ek olarak yüksek masaüstü ekran kartlarına kapsamlı testler de yapabiliyor. 

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir