Google Haritalar kullanan iPhone kullanıcıları yıllardır beklediği harika özelliğe nihayet kavuşuyor.

Dünya genelinde en çok kullanılan harita uygulamalarından bir tanesi olan Google’ın geliştirdiği Google Haritalar uygulaması, iOS işletim sistemi kullanan iPhone telefonlara ve araçlarda kullanılan CarPlay uygulamalarına harika bir özellik getiriyor. Android cihazlara 5 yıl önceden getirilen bu özellik araç ile yolculuk esnasında oldukça işe yarayacak.

iOS Tabanlı Sistemlerde Artık Hız Göstergesi ve Hız Sınırları Görülebilecek

Google Haritalar Kullanan iOS Kullanıcılar İçin Müjdeli Haber Geldi
Google Haritalar Kullanan iOS Kullanıcılar İçin Müjdeli Haber Geldi

Basit ve anlaşılır harita yapısı ile doğru trafik bilgilerini kullanıcılara sunarak en popüler harita uygulamalarından bir tanesi olan Google Haritalar, Android ve iOS arasında dengeyi birazda olsa eşitlemek istiyor.

Google’ın yaklaşık 5 yıl önce duyurduğu ve Android işletim sistemi kullanan cihazlara getirdiği bu özellik uzun bir aranın ardından iOS cihazlara da geliyor.  

Bu özellik sayesinde Google Haritalar kullanan iOS kullanıcıları anlık olarak bulunduğu aracın kaç kilometre/saat hızla gittiğini görebilecek. Bu hız göstergesinin yanı sıra yeni gelecek olan bu güncelleme ile seyir halinde bulunduğu yolun hız sınırlarını otomatik olarak kullanıcıya aktaracak. Bu konuda Google şu sözleri kullanıyor: “Google Haritalar uygulamanızdaki navigasyona bir hız saati ekleyerek kaç kilometre/saat hızda gittiğinizi görebileceksiniz. Google Haritalar uygulamasındaki gösterilen hız saatleri sadece bilgi vermek amacıyla kullanılır. Gerçek sürüş hızınızı görmek için kullanılan araçların hız göstergelerine bakmalısınız.” 

Yeni gelecek güncelleme ile bunlara ek olarak Google Haritalar uygulamasına hız sınırı göstergesi de eklenecek.bulunduğunuz, aracınızı kullandığınız yoldaki maksimum hız düzeyini telefonunuzda görebileceksiniz. Bu özellik için konuşan Google Yetkilisi şunları söylüyor: “Bulunduğunuz konumda hız sınırları özelliği kullanılabiliyorsa, Google Maps uygulamasındaki hız saati o bölgedeki maksimum hız sınırını gösterecek ve hız sınırını aşmanız halinde hız göstergesi renk değiştirecek.

Bu özelliği aktif etmek için uygulamanın Ayarlar sekmesinde yer alan Navigasyon sekmesine gidip,  bu bölümden Sürüş Seçenekleri kısmına girmeniz gerekiyor. Bu ayarları yaptıktan sonra aracınızın hızını ve bulunduğunuz yoldaki hız sınırlarını anlık olarak telefon ekranınızda görebileceksiniz.

TechCrunch’ın haberine göre yeni gelecek bu özelliği Google şuanda ilk defa Hindistan’da test ediyor. İlerleyen günlerde diğer bölgedeki tüm iOS kullanıcılarına bu özelliğin sunulması bekleniyor. Fakat tüm bu özelliklerin her bölgede kullanılıp kullanılmayacağı ve ne zaman aktif hale geleceği henüz kesin olarak bilinmiyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir