Bu yılın ilk büyük yapımlarından birisi olan Forspoken, resmi çıkışını yaptı. Uzun zamandır fragman üzerine fragman paylaşıldı, tanıtımlardan nefes alamadık. Hatta hatta bir süre önce satışa çıkacak olan oyun için birçok sızıntının ardından sonunda inceleme ambargosu kalktı. Luminous Production tarafından geliştirilmiş, Square Enix tarafından dağıtılan aksiyon RPG oyunu Forspoken Playstation 5 ve Microsoft Windows (PC) için çıkışını yaptı. Ancak henüz PC versiyonu için ambargo kaldırılmadı. Bu inceleme puanları sadece Playstation 5 için geçerlidir.

forspoken

Forspoken inceleme puanları beklenenin altında

Oyun dünyasının büyük basın kuruluşlarınca incelenen oyunun Metacritic puanları ise beklentinin epey altında kaldı. Forspoken ile ilgili inceleme puanlarından en yüksek puanı; 10 üzerinden 8 ile Washington Post ve Easy Allies tarafından verilmiş. Forspoken inceleme puanlarından verilen en düşük puan ise 10 üzerinde 4 puanla Hardcore Gamer’dan geldi. Gamespot ise 10 üzerinden verdiği 5 puan ile en düşük puan veren ikinci kurum oluyor. Metacritik sitesine bakacak olursak iyi bir tablonun çizildiğini söyleyemeyiz. Playstation 5 versiyonuna ilişkin olarak girilen altmış bir inceleme puanı arasından 68/100 seviyesinde ortalama oluşmuş. PC versiyonuna ilişkin inceleme puanları da yapıldığında durumun ne kadar değişeceği bilinmez. Ama Square Enix Frospoken ile aradığını pek bulamamış gibi görünüyor.Forspoken için verilen inceleme puanları şu şekilde karşımıza çıkıyor:

 • MetaCritic 66/100
 • OpenCritic 68/100
 • VG247 3/5
 • Shacknews 6/10
 • IGN 6/10
 • Washington Post 8/10
 • Easy Allies 8/10
 • Game Informer 7.5/10
 • Press Start 7.5/10
 • God is a Geek 7.5/10
 • Gamespot 5/10
 • Hardcore Gamer 4/10

50 puan veren GameSpot neden puan kırdığını açıklamış şu cümlelerle: “Forspoken görsel olarak canlandırıcı ve müzikal bir zevk ama sıkıcı dövüş, zayıf karakterizasyon ve gevşek hareket mekaniği vasat bir deneyim sunuyor” . “Ayrıca 60 veren IGN ise Forspoken’ın gösterişli dövüşü ve parkuru eğlenceli olabilir, ancak klişe hikayesini ve çıplak dünyayı keşfetmeyi çok ilginç kılmak için yeterli değiller” açıklıyor.

Diğer yandan ise iyi puan veren yayınlar da bulunuyor. bunlardan birisi en uç açıklama yapanlar arasında 90 puan veren GamingTrend bulunuyor. GamingTrend, açıklamasında  “Forspoken inanılmaz bir yapım. Hikaye biraz fazla genel olmaktan muzdarip olsa da, oyun yaratıcı, büyülü ve mutlak bir patlama. Bu, sadece hareket etmek ve büyüleyici fantezi dünyasında var olmak için tekrar tekrar oynayacağım bir oyun. Forspoken, aksiyon oyunları için heyecan verici bir sıçrama, buna doyamıyorum” ifadelerine yer veriyor.

Forspoken, Demosunda da görüldüğü üzere dünyanın boş olması , oyuncuyu amaçsız hissettiriyor ve içine çekmeyi maalesef ki başaramıyor. Aynı zamanda tekrara düşüyor gibi hissettirmesi nedeniyle, birçok noktada eleştiri konusu olmuş durumda. Öte yandan kimilerinin eleştirdiği senaryo kimilerince de beğenildiğini ve ilgil gördüğünü görebiliyoruz.

Square Enix için bir Babylon’s Fall vakası daha mı olacak ya da ortalama bir performansla kendini kurtarabilecek mi, önümüzdeki günlerde alınan geri dönüşlerle beraber tablo daha netleşecektir. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir