Garanti BBVA bünyesinde yer alan e-para şirketi Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faaliyet izni aldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun (Kanun) 14, 15, 18 ve 19 uncu maddeleri kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde;

Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.’ye Kanun’un 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (e) bentlerinde belirtilen ödeme hizmetleri ile Kanun’un 18 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen elektronik para ihracı hizmetini sunmak üzere elektronik para kuruluşu olarak faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.” 

Resmi Gazete'de yayımlanan bildiri
Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri

Ödeme Hizmetleri Kanunu

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkındaki Kanuna baktığımızda 12. maddenin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (e) bentlerine göre Garanti Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş., ödeme hesabına para yatırılması ve ödeme hesabından para çekilmesine olanak veren hizmetler de dâhil olmak üzere ödeme hesabının işletilmesinin mümkünü için gerekli tüm işlemleri yapabilecek.

Ayrıca ödeme hizmeti alıcısı ödeme hizmeti sağlayıcısı gözetiminde bulunan ödeme hesabındaki fonun aktarımını içeren, bir defaya mahsus olanlar da dâhil olmak üzere doğrudan bir borçlandırma işlemi, ödeme kartı ya da benzer bir araçla yapılan ödeme işlemi ile düzenli ödeme emri dâhil para transferini ve ödeme aracının ihraç veya kabulünü gerçekleştirebilecek. Şirket, fatura ödemelerine aracılık edilmesine yönelik hizmetlere de yer verecek.

Ocak ayından bu yana, e-para şirketleri faaliyet izni alan bankalar arasında hem Ziraat Bankası  hem de Halkbank iştiraki olan almıştı.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir