Afet bölgesindeki depremzedeler için kan bağışı ve nakit para yardımı yapabilecek vatandaşlar için iki yeni servis hizmet verecek.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen büyük depremlerin ardından, birçok insanın fedakarlığıyla 10 ilimizde arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediliyor. Depremde zarar gören vatandaşlarımıza yardım ulaştırmayı ve bağış yapmayı organize etmek için pek çok çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Ofisi, yardımları organize etme amacıyla iki yeni uygulama geliştirdi. 

En Yakın Kan Merkezi Uygulamasıyla Kan Bağışı

Bu uygulamalardan ilki,depremden zarar görenlere kan vermek isteyenlere yardımcı olabilmek amacıyla geliştirilen En Yakın Kan Merkezi uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kan bağışçıları kan vermek istediklerinde en yakın kan bağış merkezini e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Kan vermek isteyenler bu uygulamadan kendilerine en yakın Kızılay Kan Bağış Merkezinin adresini, telefonunu ve çalışma saatlerini bulabilecek. Bunun yanında bağışçılar haritalar üzerinden kan bağış noktalarının  yol tarifini de görüntüleyebilecekler. 

Üç Boyutlu Güvenlik Sistemi ile Bağış Yapılacakİkinci uygulama olan “Deprem Bağış Kampanyası” ile, nakit bağışların güvenli bir şekilde,ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımıza ulaştırılması amaçlanıyor. Afet bölgesinde bulunan depremzedelere yardımda bulunmak isteyenler kredi kartları ile e- Devlet kapısı üzerinden AFAD ve Türk Kızılayı’na yardımda bulunabilecekler. Bu iki uygulama ile dijital hizmetlerin erişimi açıldı. e-Devlet kapısı üzerinden bağış yapan vatandaşlar ödemelerini üç boyutlu güvenlik sistemi(3D Secure) ile yapacaklar.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir