2021’in başlarında C10 modelini müşterilere tanıtan Nokia, Android 12 Go Edition işletim sistemli yeni C12’yi piyasaya sundu. 

butce dostu nokia c12 tanitildi

Daha çok orta segmente ve girişe odaklanan marka, bir dönem telefonlarıyla zirveye yerleşmişti.Ancak 2010 senesinden itibaren Android dönüşümüne pek fazla uyum sağlayamamıştı.Şimdilerde Nokia eski günlerinden bir hayli uzaklaşmış olsa da yeni çıkardığı modelle yeniden pazar payını artırma çalışmalarına başladı. C12 telefonu firmanın bütçe dostu C serisine ait. C12 serideki diğer telefonlara oranla daha küçük tasarlanmış.

C12’nin Özellikleri

C1, su damlası çentikli 6.3 inç ve HD+ çözünürlüklü bir ekrana sahip. İlginç çekici bir özellik olarak parmak izi taraması bu cihazda bulunmuyor.Bunun yerine 5 megapiksel çözünürlüğe sahip selfie kamerayla yüz kilidi açılabiliyor. Bunun yanı sıra cihaz IP52 sertifikasına sahip. Bu sertifika sayesinde tozdan ve su sıçramalarından korunma altına alınıyor. Telefonun arka kısmında yer alan ve led flash ile desteklenen ana kameranın çözünürlüğü ise 8 megapiksel. 

C12, 2GB ram ve  64 GB dahili depolama alanına sahip. C12, akıllı telefonda 1.6 GHz hızlarına çıkabilen ve sekiz çekirdekli Unisoc SC9863A işlemciyle donatıldı.Ayrıca kullanıcılar eğer isterlerse microSD kart desteğiyle depolama alanı da artırabilir.

Nokia C12, kutudan çok daha hafifletilmiş olan Android Go işletim sistemiyle birlikte çıkıyor. Android Go sayesinde cihazın daha pürüzsüz bir şekilde çalışması hedefleniyor. Firma ayrıyeten kullanıcılara iki yıl boyunca üç ayda bir güvenlik güncellemesi garantisi veriyor. 

Ürün artık diğer telefonlarda pek fazla tercih edilmeyen çıkarılıp takılabilir 3.000 mAh’lik bir batarya ile gelecek.4G VoLTE, WiFi, Bluetooth 5.2, GPS, çift SIM, 3,5 mm ses girişi ve bir microUSB bağlantı noktası Nokia C12’nin bağlantı seçenekleri arasında. Ürün ilk olarak Avusturya ve Almanya’da piyasaya sunulacak. Ardından diğer ülkelerin pazarlarında da satışa çıkacak. Cihazın fiyat etiketi ise 119 Euro olarak belirlendi.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir