Yaşanan büyük felaketin ardından Borsa İstanbul işlemlere ara verdiğini duyurdu.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen depremin sonrasında ülkemizde büyük bir yardımlaşma ve dayanışma çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmalar sonucu devletin mekanizmasında da önemli değişimler gerçekleşti. Son günlerde Türkiye’nin  kalbinin attığı noktalardan biri olan Borsa İstanbul’da, büyük düşüş yaşanması sebebiyle işlemlere ara verdi.

strongborsa istanbul islemlere ara verdistrong

Borsa İstanbul’da İki Kere Devre Kesici Uygulandı

17 Ağustos 1999 depreminin ardından kapatılan borsa, Kahramanmaraş depreminin ardından açık kalması sebebiyle sıklıkla eleştiriliyordu. Bununla birlikte üç gündür Borsa İstanbul’da sağlıklı işlem yapılamıyordu. Dün açılışın 47. dakikasında kayıp %7’ye ulaşınca Borsa İstanbul’da ikinci kez devre kesiciler uygulandı.İkinci devre kesiciye kadar işlem hacmi 3,6 milyar TL oldu. BIST 100 endeksi 4 bin 200’ün altını gördü.Hızlı satış dalgası sebebiyle iki kere devre kesici uygulanan borsanın kapatılmasına karar verildi. 

Merkezi Kayıt Kurulu verilerine göre, ülkemizde toplam 3 milyon 969 bin 945 yerli yatırımcı bulunuyor. Deprem bölgesinde bulunan hisse senedi yatırımcılarının sayısı ise 381 bin 463’tür. Bu verilere göre hisse yatırımcılarının 10.32’si deprem bölgesinde yer almaktadır. Bu  bilgiler ışığında, depremden etkilenen 10 ildeki 381 bin 463 yatırımcının portföy büyüklüğü ise 56 milyar 186 milyon liradır.

Borsa İstanbul İşlemleri Ne Zaman Geri Başlayacak?

 Dün öğlene doğru 11.01 saatlerinde gelen açıklamaya göre Borsa İstanbul’daki işlemler durduruldu. Yetkili kişilerin akşam saatlerinde yaptıkları ikinci açıklamada, Borsa İstanbul’da, Pay Piyasasi ile VİOP bünyesinde yer alan pay ve pay endeksi türev pazarlarının 5 gün boyunca kapatıldığı ve 8 Şubat’ta gerçekleştirilmiş işlemlerin ise iptal edildiği açıklandı. Yapılan ikinci açıklamaya göre borsa iş günü işlemlere ara verecek ve 14 Şubat günü yeniden başlayacak. Konuya ilişkin Kamu Aydınlatma Platformu’nun(KAP) açıklaması ise şöyle:

“Deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle borsamız piyasalarının güvenilir, şeffaf, etkin, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir şekilde işleyişini teminen Borsa İstanbul AŞ Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliğinin 39 uncu maddesinin 1. fıkrası uyarınca Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki pay ve pay endeksi türev pazarlarının 8 Şubat 2023 tarihinde saat 11.00 itibariyle 5 iş günü süreyle (14 Şubat 2023 akşamına kadar) kapatılmasına ve kapatılan pazarlarda sağlıklı fiyat oluşumuna imkan sağlamayan düşük işlem hacmi de dikkate alınarak 8 Şubat 2023’te gerçekleştirilen tüm işlemlerin BİAŞ Yönetmeliği’nin ‘Emirlerin ve İşlemlerin Borsa Tarafından İptali’ başlıklı 33. maddesinin 1-c bendi uyarınca iptal edilmesine karar verilmiştir.” açıklamasında bulundu.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir