Türkiye’de pazartesi günü bazı komşu bölgeleri de etkileyen yüzyılın en büyük felaketlerinden birisi yaşandı. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde meydana gelen depremler sonucunda birçok vatandaşımız hayata veda ederken birçok vatandaşımız da enkaz altından çıkarıldı. Enkaz çalışmaları devam ederken tüm Türkiye seferber olmuş durumda. Bunun dışında farklı birçok ülkeden gelen yardımlar da dikkatleri çekiyor. Kripto borsası Binance firması da Türkiye’deki felakete sessiz kalmadı. Binance, Türkiye’de yakın zamanda gerçekleşen depremlerden etkilenen bölgelerde bulunan tüm kullanıcılarına 100 dolar değerinde BNB’yi airdrop ile dağıtacak.

binance

Yapılan açıklamalarda Binance; Kahramanmaraş, Adana, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kilis, Osmaniye ve Adıyaman illerinde bulunan kullanıcıları şubattan önce tamamlanmış olan  Proof of Address (POA-Adres İspatı) sayesinde belirleyeceğini bildirdi. Bu yöntemin belirli kısıtlamaları olsa da depremden etkilenenlere ulaşmanın en güvenilir yolu gibi görünüyor. Doğal afetler sonucunda kişilerin tıbbi gereçler, gıda ve  zaruri ihtiyaçları için gereken fonlara erişimlerinin kısıtlı olabilmesi ihtimaline karşın hızlı ve düşük maliyetli olması nedeniyle kripto transferleri afetzedelere finansal yardım ulaştırmak adına gitgide artan bir sıklıkta kullanıldığı vurgulandı. Yapılacak olan bağışın toplam miktarının 5 Milyon Dolar olması bekleniyor. 

Binance uygulaması içinde bulunan Binance Charity, herkesin bağış yapabilmesi için kamuya açık bir bağış adresi olarak kuruldu. Binance, bu adreste toplanan paraları önce Türk Lirasına dönüştürme işlemi yapacak. Ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak amacıyla devlet tarafından yetkilendirilmiş yardım derneklerine devredecek. Bu adrese yapılacak yardımlar için BTC, ETH, BNB, BUSD, XRP dijital varlıkları kabul edilecek. Türkiye Deprem Yardımı fonuna yapılacak bağışlar için Binance kurucusu ve CEO’su CZ, de “Türkiye’de yakın zamanda gerçekleşen depremler çok fazla insan ve topluluğun üzerinde yıkıcı etkiler bıraktı. Çabalarımızın etkilenenleri biraz olsun rahatlatmasını umuyoruz. Ayrıca, endüstrideki paydaşlarımızı bir kez daha bu kriz zamanlarında bir araya gelip yardım eli uzatmaya davet ediyoruz” dedi.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir