En çok kullanılan Excel formülleri nelerdir? Bu yazımızda, bir elektronik tablo programında kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkaran formülleri anlattık.

Herkesin bilmesi gereken 7 temel Excel işlevi

Excel formülleri, popüler hizmette bazı çok uygun işlemleri gerçekleştirmenize izin verir. Birçok Excel formülü vardır. Bazıları çok sayıda kullanıcı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda popüler servislerin bilmesi gereken formülleri listeledik.

Excel, birkaç yıl önce Microsoft tarafından yayımlandı. Uzun yıllardır popüler olmuştur. Program dünya çapında milyonlarca kişi tarafından tercih edilmekte ve ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi hizmetlere de sahiptir.

Excel, haritalama dahil birçok özellik sunar. Kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştiren özelliklerin yanı sıra desenler de göz alıcı. Programa entegre edilen formüller kullanımı oldukça rahat hale getirmektedir.

Hizmete birkaç iş parçacığı eklendi. Çoğu kullanıcı, elektronik tablolar oluştururken veya düzenlerken genellikle bir formül kullanır. Bu yazımızda bilmeniz gereken formülleri ve bunların nasıl kullanılacağını açıklıyoruz.

Android için Excel indir
iOS için Excel indir

Excel toplama formülü nedir?

  • =TOPLA()

Topla () işlevi adından da anlaşılacağı gibi verilen hücrelerin değerlerini toplar. Yani hücredeki sayıları tek tek eklemek yerine tek formülle ekleyebilirsiniz. Bu size çok zaman kazandıracaktır.

Söz konusu formülü kullanmak için parantez içindeki hücreleri girmeniz gerekir. Örneğin, A sütununda 3 hücre olduğunu varsayalım. Sadece “TOPLA(A1:A5)” yazmanız yeterli olacaktır.

Excel ortalama alma formülü nedir?

  • =ORTALAMA()

Elektronik tablo derlerken Hücrelere girdiğiniz sayıların ortalamasını hesaplamanız gerekebilir. Bu işlem biraz zaman alabilir ve bu da size zaman kaybettirebilir. Popüler hizmetler, sayıları anında ortalamanıza izin veren formüllere sahiptir.

Bu formülün kullanımı toplama formülüne çok benzer. En üste formülü yazın ve ortalamasını almak istediğiniz hücreleri köşeli parantez içinde belirtin. Örneğin, “ORTALAMA(A1:A5)”, A1 ile A5 arasındaki ortalama sayıyı döndürür.

Excel sütundaki en büyük sayıyı gösterme formülü nedir?

  • =MAK()

Popüler bir Microsoft hizmetinde elektronik tablolar hazırlarken bir sütundaki en büyük sayıyı bulmanız gerekebilir. Bu durumda, yalnızca bir formül kullanarak bir sütundaki en büyük sayısal değeri görebilirsiniz. Bu işlem için yukarıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Excel hücreleri sayma formülü nedir?

  • =BAĞ_DEĞ_SAY()

Elektronik tablodaki sütunlardan birinde kaç sayı olduğunu bilmeniz gerekebilir. Bu durumda yukarıdaki formülü kullanabilirsiniz. Örneğin, “BAĞ_DEĞ_SAY (I1:I5)” yazarak I1 ve I5 hücreleri arasında kaç hücre olduğunu öğrenebilirsiniz.

Excel şart formülü nedir?

  • =EĞER()

Popüler hizmette de bir koşullu formül var. Bu formül, üretkenlikte önemli bir artış sağlar. Örneğin, öğrencileri notlarına göre başarılı veya başarısız olarak sınıflandırmanız gerekir.

Diyelim ki 60’ın altındaki puanı başarısız ve 60’ın üzerindeki puan başarılı. Oluşturulan tablonun üst kısmındaki notu tıklayın. EĞER(I2 60,GEÇTİ,BAŞARISIZ) formülünü girin. Tablodaki notlar otomatik olarak “Geçti” ve “Kaldı” şeklinde sıralanacaktır.

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir