Uzun zamandır gündemde Apple’ın katlanabilir MacBook üreteceği haberleri dolanmaktadır. Henüz Ar-Ge süreci içerisinde olduğu belirtilen Macbook’un fiziksel bir klavyeye sahip olup olmayacağı merak konusu olmaktaydı.

appledan katlanabilir ekranli macbook pro

Apple katlanabilir MacBook ile karşımıza çıkabilir

Dev teknoloji firması Apple’ın rakiplerine kıyasla en geride kaldığı nokta, katlanabilir ekrana sahip cihazlar olarak dikkat çekmekte. Bazı kişiler Apple’ın bu konuda vizyonsuz davrandığını dile getirirken bir kısım da teknoloji mükemmel hale gelmedikçe Apple’ın adım atmadığını savunuyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Apple katlanabilir ekran teknolojisine büyük yatırımlar yapmayı amaçlıyor. Farklı kaynaklara göre cihazın 2024 yılında tanıtımının yapılması, 2026-2027 gibi piyasaya sürülmesi, 20.25 inç OLED bir ekrana sahip olması ve katlandığında 15.3 inç ekran boyutu sunması bekleniyor. Katlanabilir MacBook modelinin M3 işlemci ile tanıtılacağı tahmin edilmekte. 


Araştırmalara göre Apple, MacBooklarda fiziksel klavyeyi tamamen kaldırmayı hedeflemekte. Apple, fiziksel klavyenin kullanışsız olduğunu ve yeni çıkacak dijital klavyenin herkese hitap edeceğini belirtiliyor. Bu sayede tamamen klavyesiz cihazlar ile karşılaşmamız mümkün. Patent görsellerinden yola çıkılarak Apple’ın yeni bilgisayarları tıpkı Dell’in çift ekranlı dizüstü bilgisayarı gibi bir görünümüne sahip olabilir. Fakat patent bilgilerine istinaden ikinci ekranın tek görevi dokunmatik yüzeyin ve klavyenin gösterilmesi şeklinde olacak. Apple bu sayede kullanıcılara tercih ettikleri klavye şeklini kendileri seçme imkanı sunacak. Patentte yer alan diğer teknik bilgiler içerisinde ekrandaki tuşlara dokunulduğunda titreşim ve geri bildirim gönderilmeyeceği bilgisi mevcut.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir