Güney Koreli The Elec’in duyumlarına göre Apple, 2024’ün sonlarında piyasa çıkacak olan iPhone 16 için Samsung’un gelişmiş kamera sensörlerini test etme aşamasında.

Apple, iPhone 16'da Samsung'un Kamera Sensörünü Mü Kullanacak?
Apple, iPhone 16’da Samsung’un Kamera Sensörünü Mü Kullanacak?

iPhone 16 İçin Samsung’un Kamera Sensörleri Test Ediliyor

Söylenenlere göre Apple şu anda Samsung’un mantıksal iş birimi Samsung System LSI tarafından sağlanan CMOS görüntü sensörleri üzerinde mutlak bir kalite değerlendirmesi yürütmekte. Bu sensörler iPhone 16’nın ana kamerasında kullanılması düşünülüyor. Geçmişte Apple, telefonlarında sadece Sony’nin kamera sensörlerini kullanıyordu. Fakat Sony’nin sensörlerinin güvenilirlik konusundaki sorunları ve kamera sistemine yeni teknolojileri kapsama ihtiyacı nedeniyle Apple’ın Samsung’un sensörleriini kullanma kararı aldığı söyleniyor.

Sony’nin geçen yıl kamera sensörlerini vaktinde ve yeterli miktarda teslim edememesi üzerine Apple’ın Samsung’tan talepte bulunduğu anlaşıldı. Kalite testleri başarılı olursa ilk defa iPhone’larda Samsung görüntü sensörlerini göreceğiz.

Samsung’un yarattığı yeni görüntü sensörünün, daha gelişmiş bir üç katmanlı yığın tasarımına donatıldığı belirtiliyor. Bu üç katmanın her biri farklı bileşenler içerir: Fotodiyotlar, transistörler ve analog-dijital dönüştürücü mantık devreleri. Günümüzde kullanılan iPhone görüntü sensörleri ise, fotodiyotlar ve transistörleri tek bir plaka üzerinde bir araya getiren iki katmanlı bir tasarıma sahiptir.

CMOS sensörlerde fotodiyot, ışığı elektrik sinyallerine dönüştürürken, dört adet transistör bu sinyallerin devredilmesinden, güçlendirilmesinden, okunmasından ve silinmesinden sorumlular. Bu bileşenlerin üç tabakaya ayrılması, daha yüksek piksel yoğunluğuna, gürültünün azalmasına ve daha küçük piksel boyutlara imkan tanıyor.

Önceki raporlara göre, iPhone 16 Pro serisinde geliştirilmiş 48 MP çözünürlüğünde bir Sony sensör kullanılacak. Ayrıca, ultra geniş açı kameranın çözünürlüğü de artırılarak 48 MP’lik bir sensör kullanılacak ve 5x optik yakınlaştırma yapabilen tetraprizma kameranın da yer alacağı belirtiliyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir