Amazon, RxPass isimli Prime üyelerine özel hizmetini ABD’de bulunan kullanıcılarına sunuyor. ABD’de bulunan Amazon Prime üyeleri aylık 5 dolara ihtiyacı kadar ilaçlarını eve isteyebilecek. Bu hizmet şimdilik anksiyete, reflü ve yüksek tansiyon tedavisi ilaçlarını içeriyor.  

14

Amazon Pharmacy Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Vin Gupta ise bu RxPass hizmetinin ABD’de 150 milyondan fazla kullanıcının kullandığını söylüyor. Kullanıcılar için hizmet bedeli olan aylık sabit ücret değişmiyor.

Amazon, sağlık alanında yaptığı işlerle de ses getiriyor. Amazon’un YouTube hesabında Kasım ayında bir video sızdırılmıştı. Sızdırılan video akne ve alerji gibi yaygın sorunların tedavisi için kullanılacak olan çevrimiçi bakım programı olacak Amazon Clinic ile ilgili bilgiler içermekteydi.

Amazon daha önce de 2018 yılında dijital eczane uygulaması PillPack’ i satın aldığını duyurmuştu. Covid-19 salgınında sonra sağlık alanında yaptığı en büyük yatırım olarak Amazon, Temmuz 2022’de sağlık sektörü için önemli bir adım atarak One Medical şirketini 3,9 milyar dolara satın almıştı. 

ABD’nin sağlık sisteminin en büyük sorunlarından birini yüksek ilaç maliyetleri oluşturuyor. Yapılan araştırmalarda ABD’de dört veya daha fazla reçeteli ilaç kullanan insanlardan %32’sinin ilaçlarını almakta güçlük çekmesi sebebi ile bir çok girişim ilaç maliyetlerini düşürme amaçlı çalışmalar yapıyor. CEO’luğunu Doug Hirsch’in yaptığı GoodRx Amerikan Sağlık Şirketi, web sitesi ve mobil uygulama üzerinden insanlara, 70 bin eczaneden veriler toplayarak fiyat karşılaştırması yaparak ucuz ilaç alma imkanı sunuyor.

GoodRx sağlık şirketi 2022’nin Mart ayında dijital eczane platformu olan vitaCare’i 150 milyon dolara satın aldığını duyurmuştu. Dijital eczane sektörünü geliştirmeyi amaçlayan GoodRx ilaç üreticilerinin hizmetlerini genişletmelerine yardımcı olmak adına da vitaCare’i kullanmayı planlıyor.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir