Büyümeye ve farklı alanlarda yatırımlar yapmaya devam eden Amazon uzun yıllardır taşıma sürecinde droneları da kullanmak istiyordu. Geçen ay dronelar ile havadan kargo taşımacılığını gerçeğe dönüştürme konusunda beklenen çıkışı yapmıştı.

amazon drone ile kargo tasimaya yavastan basladi 1

Amazon Prime Air isimli hizmet Lockeford Kaliforniya ve College Station Teksas merkezli olarak faaliyet göstermeye başladı. Prime Air için maksimum taşıma kapasitesi 2,2 kg olarak açıklandı. Gönderi ağırlığının %85’inin bu ağırlığın altında olduğunu söyleyen firma, kişilerin siparişlerini arka bahçelerine drone ile bırakmayı planlıyor. Bunu birçok şehirde  standart hale getirmek adına ciddi çalışmalar yapan firma açıklamalara göre ilk ayında drone ile 10’dan az eve hizmet verebildi.

Amazon Drone ile verilen bu hizmetin bu kadar az olmasının nedeni ne?

ABD’de bulunan evlerin çoğunda  arka bahçe bulunuyor. Buna rağmen drone ile yapılan kargo teslimatının bu kadar az olmasını neye bağlı? 

Firmanın yaptığı  açıklamaya göre bunun arkasında FAA kuralları yer alıyor. Verilen bilgiye göre FAA kuralları gereğince dronların insanların üzerinden geçmesi yasak. Drone’un bir yoldan uçarak geçmesi için önce bir insan tarafından yolun müsait olup olmadığı kontrol edilmesi gerekiyor. Dronelarla geniş çaplı kargo taşımacılığı yapabilmek için FAA kurallarının belirli konularda esneklik sağlanması gerekiyor.

Bu koşullarda drone ile yapılan kargo teslimatları yaygınlaşamayacak gibi duruyor. Dronelar kargoculuk yapan kişileri yakın zamanda işinden edemeyecek. Mevcut durumda droneların teslimat yapabilmesi için hala insanlara ihtiyaç duyması da trajikomik.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir