Akıllı telefon pazarına bakıldığında veriler, son 10 yılın en kötü dördüncü çeyreğini geçirmiş durumda olduğu gösterdi. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %17 düşüş gözlemlenir iken yıl geneline odaklanıldığında oranın %11 olduğu meydanda.

Teknoloji sektörünün de taleplerindeki düşüşlerin zirvede olmasının sebebinin diğer tüm sektörleri de etkileyen ekonomik kriz olduğu aşikâr zira son zamanların en yoğun krizlerinden biri hüküm sürüyor. Gelir seviyesinin en düşükte olduğu gözlemlenen birçok sektör var.

akilli telefon satislarinda inanilmaz bir dusus yasaniyor 1

Akıllı telefon pazarında tren dibe çok yakın

Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek analizleri incelendiğinde akıllı telefon pazarında satış sayısının 270 milyona yakın olduğu ve de yıllık düşüşünün %17 olduğu görülüyor. Buradan varılan sonuç ise son on yılın en kötü dördüncü çeyreğinin geçirildiği yönünde.

Teknoloji devlerinden Apple’ın ise bundan olumsuz yönde etkilendiği pek söylenemez çünkü bu olumsuz ortama rağmen pazar payının yüzde 25 seviyesinde olduğu biliniyor bu da onu geçen yıl aynı dönemdeki gibi lider konumda olmasını sağlıyor. En büyük rakiplerinden olan Samsung’un ise 1 puan artış göstererek yüzde 20 Pazar payına ulaştığı görüldü. Üreticilerde Çin tarafına bakıldığında ise dönemde geriye gittikleri ortada.

Sevkiyatlar söz konusu olduğunda ise verilerin söylediği, 2022 yılının çoğunluğunda 1.2 milyarın altında sevkiyatın gerçekleştiği ve bunun yüzde 11 düşüş ile yaşandığı yönünde. Apple %19 toplam pazar payı seviyesine yükselirken Samsung’un toplam pazar payı seviyesinin %22’ye yükseldiği görülüyor. Çinli üreticilerin ise bu alanda da seviyesi yıl genelinde düşüş trendine sahip.

Cevap Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir