YouTuber olmak psikolojik sorunlara neden olabilir!

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 21 ''   Yayınlanma Zamanı : 2018-09-12 12:20:03
Editör : Ahmet Haşim Erdoğan
Kategori : Yazılım

Gençler arasında hızlıca yayılan ve oldukça popüler olan YouTuber'lık ilerleyen zamanlarda psikolojik sorunlara sebep olabiliyor. Uzmanlar, ailelerin kazanç elde etme uğruna çocuklarının sosyal medyadaki faaliyetlerini görmezden geldiğine vurgu  yaptı. Hazırladıkları içeriklerin beğenilmediğini görev ve bir şekilde para kazanamadığını gören çocukların, kazandığı şöhreti aniden kaybetmeleri sonucunda ileride çok büyük psikolojik sorunlara neden olabileceğini belirtti. Ailelerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

YouTuber'lık konusunda aileler dikkat etmeli!

Günümüzde YouTube'da birçok içerik bulunuyor. Bunlardan çocukların en çok içerik oluşturmayı sevdiği konulardan en popüleri oyun oynamak ve video çekmektir. Oyun oynarken kendinin iyi oynadığını düşünerek video çeken kişiler YouTube'da popüler olmayı amaçlıyorlar. Yılda milyonlarca video yüklenen YouTube, kullanıcılarına izlenme oranına göre ücret ödeyebiliyor. Bu ücret ne kadar çok aboneniz var ise ve ne kadar çok izleniyorsanız o kadar çok artıyor. Hatta bu platforma içerik üretmeyi hedefleyen kişiler, düzenli olarak video yapıyor. Bunu meslek haline getirmiş durumdalar. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, AA muhabirine yaptığı bir açıklamada, sosyal medyanın yaygınlaşması sonucunda video paylaşım sitelerinin de popülerleştiğini belirtti.

Yoğun istek üzerine Youtube'da bulunan çocuk istismarı görüntüleri tek tek kaldırılıyor

Kırık, "Z kuşağı olarak adlandırılan gençler, tüketen üretici haline geldi. Yani hem kendi kanalını oluşturan hem de öteki kanalları takip eden bir nesil oluştu. Özgün fikirlerin ortaya çıktığı; oyundan spora, sanattan edebiyata çok farklı kategorilerde kanalların açıldığı görülüyor. Bilhassa dijital teknolojilerin daha düşük maliyeti, video kameralar yerine akıllı telefonlarla gerçekleştirilebilen çekimler YouTuber olarak isimlendirilen içerik üreticilerinin sayısını her geçen gün arttırdı. Zira prodüksiyon maliyetleri, dijital teknolojilerle birlikte gittikçe düştü" şeklinde açıklamada bulundu. YouTuber'lığın çocuk ve gençler arasında oldukça popülerleşmesi ve süratle yayılması sonucunda, çevreye özenme ve narsizmin olduğunu dile getirdi. Bu açıklamalardan sonra Kırık, ailelerin bu konuda oldukça dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.  Doç. Dr. Ali Murat Kırık video kanallarının "günlük" halini aldığını dile getirerek şöyle dedi:

"Özgün ve dikkat çekici videolarla birlikte kişisel YouTube kanalı oluşturduktan sonra kullanıcılar abonelik sistemiyle kanalları takip etmeye başlamakta ve izlenen her video YouTubera gelir olarak dönmektedir. Kimi zaman viral reklamlarla da gelir elde edebilmek mümkün. Bazı firmalar, YouTuberlara sponsor olarak reklamlarını verebiliyor. Tam bu noktada, özellikle çocuklar daha fazla izlenebilmek adına çok tehlikeli işlere imza atabiliyor. Bir binanın çatısından çekilen görüntüler, ölümle sonuçlanabilecek motosiklet videoları, deterjan ve birbirinden farklı ilaçları eş zamanlı bir şekilde yutma denemeleri büyük riskler taşıyarak, bu videoları seyreden çocukları da pek çok açıdan tehdit ediyor. Burada önemli olan ilgi çekmek, beğenilmek ve izlenmek olduğu için çocuklar açısından her yol mübah algısı oluşturuyor. Türkiye’de ağ sistemi üzerinden reklam gelirlerini alabilen YouTuber’lar kimi zaman aynı tip içerikleri oluşturabiliyor. YouTuber sayısı arttıkça, özgünlük ortadan kalkıyor. Genç kızlarda makyaj, erkeklere ise oyun kanalları son derece popüler bir hale geldi. Ayrıca Z kuşağı, bu popüler kanal sahiplerini kanaat önderi olarak da nitelendiriyor. Onların yaptıklarını yaparak, düşüncelerini benimseyebiliyor. Bu durum birtakım olumsuzluklara da sebebiyet verebilirken, çocukları psikolojik olarak gelecekte onarılamayacak sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor."

Youtube'un Android güncellemesinde hata meydana geldi
YouTube, Android uygulamasına 'Kaydırma' özelliği getirecek!