Yerli yazılımla 5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor

Selçuk Üniversitesi mühendislik okuyan öğrenciler 5 saniyede 100 kilometre hızla uçabilen dorne geliştirdi. Afet gibi acil durumlarda yardım malzemesi taşıyabilecek.
Tahmini Okuma Süresi : 2 dk 12 sn   Eklenme Zamanı : 2017-08-10 12:00:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Teknoloji

 Konya Selçuk Üniversitesi öğrencileri Türkiye Bilimsel ve Akademik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) düzenlemiş olduğu 2. Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması için geliştirdikleri drone sayesinde yarışmada 2. oldular. Belirlenen koordinatlara otomatik olarak giden drone, taşıdığı 1,5 kilogram ağırlındaki ihtiyaç malzemesini ihtiyaç duyulan yerlere belirli aralıklarla bırakıyor. Sel, yangın ya da deprem gibi doğal afetlerde yerdeki hareketli veya hareketsiz nesnelerin ayırımını yapabilirken saatte 100 kilometre hız yapabiliyor. Yazılımı doğal afetlerde kullanılabilecek şekilde yapılan drone, koordinatları belirlenmiş noktalara ilaç ve tıbbi malzeme götürebiliyor. Rüzgarlı günlerde iniş yapabilmek için rüzgar hesaplaması da yapabiliyor. Konya Selçuk Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mehmet Orakçı yaptığı açıklamaya göre tamamen kendilerine ait olan yazılımın çalışmasında 8 kişilik bir ekip kullandıklarını dile getirdi. Doğal afetin şiddetini algılayabilen drone manuel olarak da kullanabilmenin mümkün olduğunu söyleyen Mehmet Orakçı; 'Görüntü işleme yazılımı ile hareketli ve hareketsiz nesneleri algılıyor. Biz bu yazılımı drone'un yangın, sel, deprem gibi çeşitli afetlerde hafif ilaç, gıda ve tıbbi malzeme taşıyabilmesi için yaptık. Yani insanın giremediği alanlarda çok rahat ve hızlı bir şekilde yük taşıyabilecek.' ifadelerini kullandı. Amaçlarını yerli yazılım kullanımını Türkiye'de artırmak olduğunu ifade eden Mehmet Orakçı Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltmak istediklerini vurguladı. Drone'un uçuş süresini artırmak istediklerini ifade eden Mehmet Orakçı; 'Motor, pervane ve batarya verimliliğini yükseltecek çalışmalarla geliştirdiğimiz drone'un uçuş süresini artırmayı hedefliyoruz.' dedi.

 Geçen bu sürecin tüm aşamalarında öğrencilerinin yanında olan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik  Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Akif Durdu yerli yazılımla geliştirilmiş olan bu drone'u arama kurtarma ve boğulma vakaları gibi alanlarda kullanmak istediklerini söylerken sözlerine şöyle devam etti; ' Yerli yazılım ile geliştirdiğimiz drone yerdeki hareketli varlığın insan olup olmadığını algılayabiliyor. İnsansız hava aracımız belirlediğimiz bir noktaya ulaşmak için otomatik olarak kalkıyor, görüntü alarak objeleri tanımlıyor. Daha sonra bölgeye paraşütle taşıdığı malzemeleri bırakıyor.'

 

 Daha Fazla Göster