Wordpress'te ortaya çıkan 3 önemli güvenlik açığı kapatıldı - Haberler - indir.com

Wordpress'te ortaya çıkan 3 önemli güvenlik açığı kapatıldı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 4 ''   Yayınlanma Zamanı : 2017-02-02 16:25:00
Editör : Hatice Betül Ekici
Kategori : Teknoloji

WordPress'te güvenlik çok ciddiye alınması gereken bir konudur ancak başka sistemlerde de olduğu gibi bazı temel güvenlik önlemleri alınmadığı takdirde ortaya çıkabilecek olası güvenlik sorunları WordPress'te de olabilir.

Ünlü içerik yönetim sistemi olan Wordpress'in aralarında SQL injection ve çapraz betik saldırısı (XSS) açıklarının da bulunduğu 3 güvenlik açığını kapattığı bildirildi. Geçen hafta Wordpress'in geliştiricileri tarafından yayınlanan bir güvenlik bildirisinde yeni düzeltmelerin bu 3 güvenlik açığını çözdüğü ve bu 3 açığın da 4.7.1 ve öncesindeki sürümleri etkilediği öğrenildi.

Bu açıklardan birincisi, Alley Interactive isimli şirketten David Herrera tarafından bildirilmiş.
 
Bu açık, Wordpress'teki 'Press This' ya da Türkçe sürümdeki ismiyle 'Yayınla Bunu' özelliğinde bulunuyordu. Bu özelliğin internette herhangi bir sayfayı beğendiğinizde bu sayfayı tek tuşla Wordpress'inizde paylaşmanızı sağladığını hatırlatalım. Bahsettiğimiz açık üzerinden, yetkisi olmayan kullanıcıların 'Press This' özelliğindeki isimlendirme kurallarını ayarlayabildiğiniz arayüze ulaşabildiği belirtiliyor.
 
İkinci açık da Mo Jangda isimli araştırmacı tarafından ortaya çıkarılmış.
 
Bu açığın WP_Query işleminde olduğu belirtiliyor. WP_Query'nin, WordPress çekirdeğindeki fonksiyon ve veri yapılarına erişmek için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Bu açığın ise SQL enjeksiyonu saldırılarına yol açabileceği belirtilmiş. Ancak WordPress çekirdeğinin doğrudan böyle bir açık içermediği de söyleniyor. Yapılan açıklamaya göre bahsedilen bu açık ancak bir eklenti veya tema tarafından yanlışlıkla saldırıya açık hale getirilebilecek durumda. 

Üçüncü açık ise WordPress'in kendi geliştiricilerinden biri tarafından fark edilmiş.
 
Bu açığın XSS yani çapraz betik atağı denilen yöntemle dışarıdan zararlı kodların çalıştırılabilmesine izin verdiğini hatırlatalım. Bu açık da kapatılmış.
 
Eğer WordPress kullanıyorsanız ve bu açıklardan kurtulmak istiyorsanız, panelinizden güncelle işlemi ile 4.7.2 versiyonuna otomatik olarak güncelleyerek bu sorunlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.