Twitch yayıncıları eski yayınları için telif hakkı ödemek zorunda kalabilir - Haberler - indir.com

Twitch yayıncıları eski yayınları için telif hakkı ödemek zorunda kalabilir

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 7 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-06-09 18:01:02
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Popüler oyun yayın platformu olan Twitch, yayınlarda kullanılan müzikler için “telif hakkı yağmuruna” tutulduklarını açıklıyor. Kullanıcılarını uyaran Twitch, geriye dönük taraya yapılacağının dikkatini çekiyor. Son günlerde Twitch yayıncılarının başının dertte olduğu gözüküyor. Şirket, 2017 ile 2019 yılları arasında yayınlanan birçok video için müzik telif haklarının ihlal ettikleri gerekçesi ile “ani kaldırma” talebinde bulunan kullanıcıların taleplerini kabul etti. Her talep potansiyel olarak bir hesaba yönelik bir ihtarı temsil ettiği için küçük uyarılarla üç ihtar olacak olan yayıncılar için “kalıcı yasak“ tehdidi ortaya çıkacak gibi duruyor.

Amazon’un sahibi olduğu Twitch, yayıncıların telif haklarına aykırı olacak videolarını uyarı almalarını beklemeden silmelerini önerdi. Fakat bu süreçte ise bazı yayıncılar için oldukça uğraştırıcı olabiliyor. Tek seferde belirli sayıda videonun kaldırılmasına izin veriyor. Bazı popüler yayıncıların ise binlerce videosu olabiliyor. Twitch ise bu adımları kolay bir hale getirebilmek için çalıştıklarını aktarıyor.

Twitter'dan tweetlerinizi yanıtlayabilecek kişileri seçmenizi sağlayacak yeni özellikTwitter'dan tweetlerinizi yanıtlayabilecek kişileri seçmenizi sağlayacak yeni özellik

Twitch kullanıcıları telif sorunu ile karşı karşıya

Telif hakkın talepleri noktasında yığılma olması “ani yasak“ işlemi için bir tehdit unsuru diyebiliriz. Bu kapsamda ise bazı yayıncıların geçimlerini tehlikeye atabiliyor. Daha çok ise Just Dance yada Beat Sabre gibi müzik oyunları yayınları gerçekleştiren yayıncıların için büyük bir problem diyebiliriz. Diğer yandan yayıncıların canlı yayınlar için telif hakkı ile korunan materyalleri kullanmasına izin verilse bile, kullanıcıların niye ilk etapta sorunlu videolar oluşturmasına olanak sağlandığı ise kafa karıştırıyor. Videolar yüklendikten sonra değil, yükleme aşamasında uygulama tarafından uyarı verilebilirdi. Sadece arka plan müziği talep eden yayıncıların onaylı seçenekleri bulunuyor. Ancak diğerleri videoyu yüklerken, her şeyin yasal olduğu düşünülürken daha sonra pürüzler çıkabiliyor.

Bakalım Twitch’in bu hamle ve adımları platformu nasıl etkileyecek göreceğiz.


Twitter'da tweet zamanlama dönemi başlıyorTwitter'da tweet zamanlama dönemi başlıyor