Trump'ın Tencent kararı yankı uyandırdı - Haberler - indir.com

Trump'ın Tencent kararı yankı uyandırdı

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 29 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-14 18:30:01
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Akıllı Telefonlar

Donald Trump'ın ABD'li şirketlerin Tencent ile iş birliği içerisinde olmasını yasaklamasının ardından Apple'ın WeChat'i App Store'dan kaldırıp kaldırmayacağı merak edilmeye başlandı. Konuyla ilgili yapılan bir ankete göre Çinli kullanıcıların büyük bir çoğunluğu WeChat için iPhone kullanmaktan dahi vazgeçebilirler. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta içerisinde her zamanki gibi beklenmedik bri karar alarak ABD'li şirketlerin Çin teknoloji şirketi Tencent ile iş birliği içerisinde olmalarını yasaklamıştı. Daha çok PUBG: Mobile ve Call of Duty: Mobile oyunlarının yayıncısı olarak adından söz ettiren Tencent, aslında çok daha büyük bir teknoloji şirketi ve aynı zamanda WeChat’in de sahibi.

WeChat, genel itibariyle daha çok mesajlaşma platformu olarak biliniyor olsa da Çinli akıllı telefon kullanıcıları için önemli bir yerde bulunuyor. Aylık 1 milyarın üzerinde aktif kullanıcı sayısına sahip olan WeChat, dijital ödemeden anlık mesajlama çevirisine kadar pek çok alt hizmete sahip ve özellikle Çinli kullanıcılar için de vazgeçilmez bir platformdur. 

WeChat Kripto Para İşlemi Gerçekleştirenleri CezalandıracakWeChat Kripto Para İşlemi Gerçekleştirenleri Cezalandıracak

WeChat'in App Store'dan kaldırıldığında Çin'deki iPhone satışları büyük oranda düşebilir

Apple için son derece tehlikeli olan bu durum gelecek günlerde kendini gösterecek gibi gözüküyor. Dünyaca ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, Trump’ın Tencent kararından en çok etkilenecek şirketler arasında yer alıyor. Zira Apple, söz konusu karar nedeniyle WeChat’i App Store’dan kaldırmak zorunda kalabilir ve bu da şirketi Çinli kullanıcılara karşı epey zor durumda bırakır. Çin'in yerel sosyal medya platformu olarak hizmet veren Weibo'da başlatılan ve 1,2 milyon kullanıcı tarafında da oylanan bir anket, kullanıcılara Apple ile WeChat arasında bir tercih yapmak zorunda kalmaları halinde hangisini seçeceklerini sordu. Kullanıcıların yüzde 95’i WeChat için iPhone kullanmayı bırakacaklarını belirtti.

Anket üzerinde  gösterdiği üzere Apple, WeChat’i App Store’dan kaldırması durumunda epey kullanıcı kaybı yaşayacak. Üstelik Çin’in dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olduğunu ve Apple’ın tüm iPhone satışlarının neredeyse 3’te 1’ine ev sahipliği yaptığı düşünülürse WeChat’in kaldırılması halinde Apple’ın yüzde 30’a yakın satış kaybı yaşaması muhtemel. Yine de Trump’ın kararının şirketlerin sadece ABD operasyonlarını mı yoksa tüm dünyadaki iş birliklerini mi etkileyeceği tam olarak bilinmiyor. Eğer küresel operasyonlar etkilenecekse Apple’ın önümüzdeki dönemde zor bir süreçten geçeceğini söyleyebiliriz.


İlgili uygulamalar
WeChat yasağı iPhone satışlarına büyük darbe vurabilirWeChat yasağı iPhone satışlarına büyük darbe vurabilir
Apple App Store Rusya tarafından haksız bulunduApple App Store Rusya tarafından haksız bulundu
Apple'dan bir uygulamaya logo itirazı geldiApple'dan bir uygulamaya logo itirazı geldi

PAYLAŞ