TikTok'u satın almak isteyen Microsoft'a Çin engeli - Haberler - indir.com

TikTok'u satın almak isteyen Microsoft'a Çin engeli

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 23 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-04 20:01:02
Editör : Özlem Özbek
Kategori : Teknoloji

Çin'de bulunan yerel bir gazetede yayımlanan makalede, Çin Hükumetinin ABD'nin zorladığı TikTok-Microsoft anlaşmasını kabul etmeyeceği, bunun için yaptırım hazırlıkları içerisinde olduğunu açıklandı. Microsoft, TikTok'un ABD operasyonlarını satış almak için görüşme içerisindeydi. Bir süredir iddia edildiği konuşulan Microsoft'un TikTok'un ABD operasyonlarını satın alma girişimi, dün itibariyle netlik kazanmıştı. Tiktok’un Çinli sahibi ByteDance ile Microsoft arasında gerçekleştirilen görüşmeler, bizzat Donald Trump’ın istekleri doğrultusunda gerçekleşiyordu. Hatta Microsoft, ünlü sosyal medya platformunun ABD haklarını aldıktan sonra Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya operasyonlarını da almayı planlıyordu. 

Bugün itibariyle ise devlet destekli olan China Daily gazetesinde yayımlanan bir makalenin içeriğine göre bu olaya Çin devletinin de ağırlığını koyacağı belirtildi. ABD yönetiminin TikTok platformunu parçalayıp alamayacağın dile getiren Çin, ABD’nin TikTok hamlelerini “hırsızlık” olarak nitelendirirken Çin hükumetinin zamanında yanıt vereceğini belirtti. 

ABD TikTok'a karşı harekete geçtiABD TikTok'a karşı harekete geçti

Çin, ABD'yi TikTok'u parçalamak istediğini söylüyor

Yayımlanan makalede yer alan açıklamalarda; “Cuma günü kısa video paylaşım uygulaması TikTok’u yasaklayacağını duyuran ABD hükumeti, Microsoft’un uygulamanın ABD operasyonlarını satın almasına izin verdiğini bildirdi. Böylesine vakit öldürücü bir hareket, ABD yönetiminin Çin ile ticaret anlaşması müzakerelerinde kullandığı bir taktiktir” ifadeleri yer aldı. Devlet destekli gazete, ABD'nin Çinli teknoloji şirketlerine "zorbalık" yaptığı açıklanırken, bu şirketleri boyun eğmeye zorladığı belirtildi.

Donald Trump yönetimi, ABD vatandaşlarının bilgisini Çin hükumetiyle paylaşmakla suçladığı TikTok'u Microsoft aracılığıyla eline almak istiyor. Çin ise Trump yönetiminin TikTok için planladığı “parçalayarak ele geçirme” isteğinin gerçek olması durumunda yanıt vermenin birçok yolu olduğunu söyledi. Şu an için ülkemizde çok daha fazlasıyla tartışma konusu haline gelen TikTok platformu, Microsoft tarafından satın alınsa dahi bunun sadece ABD ve birkaç diğer ülke için geçerli olduğunu belirtmekte fayda vardır. Türkiye de dahil olmak üzere tüm diğer ülkeler, TikTok hizmetini Çinli şirket ByteDance üzerinden almaya devam edecek. ABD yönetimi, son birkaç senedir pek çok Çin menşeli firmaya benzer suçlamalarda bulundu. Huawei ve ZTE gibi firmalara da çeşitli yaptırımlar uygulayan Trump yönetimi, ABD - Çin arasında devam eden ekonomik savaşı daha da fazla körükleyecek gibi görünüyor. Konuyla elde edilen bilgiler şu an için bu kadardır. 


İlgili uygulamalar
ABD Başkanı Donald Trump, TikTok yasağı için kolları sıvadıABD Başkanı Donald Trump, TikTok yasağı için kolları sıvadı
Donald Trump TikTok'u yasaklayabilirDonald Trump TikTok'u yasaklayabilir
TikTok CEO’su veri hırsızlığı hakkında açıklama yaptıTikTok CEO’su veri hırsızlığı hakkında açıklama yaptı

PAYLAŞ