TikTok’a Türk yatırımcı talip oldu! - Haberler - indir.com

TikTok’a Türk yatırımcı talip oldu!

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 51 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-09-01 16:32:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Uygulama

Son zamanların en fazla konuşulan sosyal medya uygulamalarından berisi olan TikTok, satılacak iddiası ile gündemde yerini aldı. Microsoft gibi dev şirketlerin peşinde olduğu uygulamaya Dalınç Arıburnu isimli Türk yatırımcı tarafından kurulan şirket talip oldu!

TikTok’a Türk yatırımcı talip oldu!

Dünyanın en hızlı büyüme gösteren sosyal medya platformları arasında yerini alan TikTok, satılacak iddiaları ile gündemde dururken, MicrosoftAppleTwitter ve Oracle gibi firmaların Çinli firma ile ilgilendiği belirtilmişti. Bu büyük yarışa yeni bir taraf daha dahil oldu. Türk yatırımca Dalınç Arıburnu'nun kurucu ortağı olduğu ve Londra merkezli alternatif yatırım platformu Centricus, TikTok'u satın almak için masaya oturdu.

Yerli Twitter Yaay yayına girdiYerli Twitter Yaay yayına girdi

Centricus, Microsoft’un da teklif verdiği ABDAvustralyaYeni Zelanda, ve Hindistan operasyonlarını satın almak için görüşmelere başladı.

Dünya finans piyasaları tarafından yakından tanınan Dalınç Arıburnu'nun kurmuş olduğu Centricus'un aralarında Katar Kraliyet Ailesi ve Japon Softbank’ın da olduğu küresel yatırımcıları bulunuyor. Centricus, Global Yatırım Holding’te yüzde 31,2’lik hisse ile stratejik yatırımcı olurken; Arıburnu da yönetim kurulunda yer alıyor.  

Centricus teklifi, ABD merkezli bir diğer video ve müzik tabanlı sosyal medya uygulaması Triller ile ortaklaşa sundu. Toplam 20 Milyar Dolar değerinde teklif, 10 Milyar Dolar nakit ve 10 Milyar Dolar kar ortaklığı içeren bir paket olarak iletildi.

Dalınç Arıburnu kimdir?

Bankers Trust, Deutsche Bank ve Goldman Sachs’ta yatırım yöneticiliği pozisyonlarında çalışan Dalınç Arıburnu, 2016’da Centricus’u kurdu. Arıburnu, Ekim 2016’da Softbank adına finans tarihinde tek seferde toplanan en büyük kaynak 100 milyar dolar ile Vision Fund’un kuruculuğunu yaptı. PAYLAŞ