Teknolojinin tehdit ettiği meslek grupları ne? - Haberler - indir.com

Teknolojinin tehdit ettiği meslek grupları ne?

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 58 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-01-14 12:30:00
Editör : Furkan Arıcan
Kategori : Donanım

Hepinizin zamanında, ömründen, çevresinden refakat edip meslek sahibi olmak için elinizden gelen tüm çabayı gösterdiği bir mesleği olmuştur. Peki siz böylesine çaba gösterirken, size deselerdi ki bir gün yapay zeka çıkacak ve sizin elinizden mesleğinizi alacak deselerdi ne düşünürdünüz? Bundan tam 20 sene önce böyle bir olaydan bahsetseydik sanırım kimse inanmaz ve hatta bizimle alay ederdi. Ancak gel gör ki günümüzde geliştirilen yapay zekalara donatılan bazı özellikler sayesinde bugün bazı meslek grupları tehlike altına girmiş durumda. Şayet sizin mesleğinizin de tehlike altında olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız gelin haberin devamını birlikte okuyalım. 

1- Seyahat acenteliği

TP-Link AX Teknolojili Yeni Modemlerini TanıttıTP-Link AX Teknolojili Yeni Modemlerini Tanıttı

Şu an seyahat paketlerinin satılması ve tanıtılmasında en büyük görev elbette seyahat acentelerine düşüyor. Ancakbundan sonra pekte öyle olacağını sanmıyorum. Çünkü internetin, özellikle de mobil internetin hayatımıza dahil olması ile beraber bu acentelere insanlar pek fazla gerek duymuyor. Hatta öyle ki bazen buna bile gerek kalmadan internet banner'ları üzerinden tekliflerni size ulaştırıyorlar. 

2- Vergi memurluğu

Türkiye'de bu meslek grubu oldukça yaygın ve aktif bir meslek. Fakat şöyle bir gerçekte var ki dünyada, bu meslek türü epey değişmiş anlamda. İşin kötü yanı ise bu değişim daha da değişecek gibi görünüyor. Vergi sistemlerini tam anlamıyla dijital dünyaya taşımayı başaran devletler, artık vergi memurlarına gerek duymadan sanal alem üzerinden bu işlemlerini yapabilir duruma geldiler. 

3- Gazete baskıcılığı

Şunu hepimiz iyi biliyoruz ki bende bir gazeteci olarak kağıt gazetede haber okumak elbette bir başka. Sabah uyandığınız zaman kapınızın önüne bırakılmış olan o gazeteyi alıp heyecanla okumak elbette bir başka güzel. Ancak gel görelim ki dijital ortamda hayatımızın her anlamında yer edindiği gibi baskı anlamında da yer edinmiş durumda. Özellikle de herkesin gündemi mobil üzerinden takip ettiği bu günlerde. 

4- Çevirmenlik 

Bugün bakıldığı zaman teknolojinin en çok tehlike ettiği mesleklerden bir tanesi de çevirmenlik. Bugün akıllı telefon kullanan hekes, cihazında bir çevirme programı bulunduruyor ve merak ettiği her şeyi oradan çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor. Özellikle sesli komut özelliğinin geldiği günden beri, bazı büyük firmalar bile bu programları kullanır hale geldi. 

5- Sekreterlik

Yapay zekalar, bilgisayarlar ve mobil uygulamalar hayatımıza dahil olmadan önce dosyaları düzenleyen, hatırlatmalar yapan ve bir şirket yöneticisi için büyük konumda olan sekreterlik mesleği, bugün eskisi kadar popüler ve gözde değil. Günümüzde geliştirilen yapay zekalar, akıllı telefonlarda geliştirilen hatırlatmalar, iş yazılımları bu görevi çok başarılı bir şekilde yaptığı için kimse bir sekretere çokta ihtiyaç duymuyor. 

6- Santral operatörleri 

Santral operatörlüğü mesleğine baktığımız zaman bu mesleğin aslında büyük ölçüde evrim geçirdiğini biliyoruz. Bugün izlediğimiz eski filmlerde geçen "Santral beni şu kişiye bağla" şeklindeki konuşmaları görünce herkes bir şaşkınlık geçiriyor. Bugün bakıldığı zaman santral operatörlerinin böyle bir eylem yapmadıklarını hepimiz biliyoruz. Ancak ilerleyen yıllarda da şu an ki yaptıkları işe pek gerek kalacağını da doğrusu sanmıyorum. 

Bu meslekler daha pek çok. Teknolojinin gelişmesi ile tehlike altına giren meslekler şu şekilde sıralanmaya devam ediyor; 

7- Kitapçılık

8- Finans uzmanlığı

9- İnsan kaynakları 

10- Emlakçılık

11- Lojistik çalışanları

12- Torna ve parça üretimi 

13- Fas food çalışanları

14- Postacılık

15- Radyo DJ'liği 


80'lilerin efsane teknolojisi Walkman80'lilerin efsane teknolojisi Walkman
CES 2019'da Karşımıza Çıkan İlginç TeknolojilerCES 2019'da Karşımıza Çıkan İlginç Teknolojiler
Birbirinden İlginç Teknolojik Ürünler CES 2019'da Tanıtıldı.Birbirinden İlginç Teknolojik Ürünler CES 2019'da Tanıtıldı.

PAYLAŞ