Steam yeni sohbet filtreleme özelliği ile küfürlere önlem alıyor - Haberler - indir.com

Steam yeni sohbet filtreleme özelliği ile küfürlere önlem alıyor

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 41 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-08-31 19:01:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Uygulama

Yeni sohbet ve metin filtreleme özelliği ile Steam'in yanı sıra özelliğin eklenmiş olduğu oyunlarda küfür ve hakaret söylemlerinin önüne geçmek mümkün.

Valve, bugünden itibaren hakaret ve küfürler ile karşılaşmaktan bıkmış olan Steam kullanıcıları için yeni bir özellik yayınladı. Sohbet Filtrelemesi özelliği Steam Uygulaması, Steam web sitesi, Steam mobil uygulamasında ve destekli oyunlarda aktif edebileceğiz.

Apple, Epic Games’in App Store hesabını kapattıApple, Epic Games’in App Store hesabını kapattı

Steam Metin ve Sohbet Filtreleme” olarak adlandırılan bu özellik şu ana için beta aşamasında ve Steam Labs üzerinden erişime açık durumda. Böylece yaygın olarak kullanılan nefret söylemi ve küfürleri engelleyebilmek için önceden oluşturulmuş sohbet filtresi kullanılabilecek. Ayrıca filtrelemek istediğiniz belirli kelimelerin listesini oluşturabilirsiniz.

Valve pazarlama direktörü Doug Lombardi, bu önemli özellik hakkında açıklamada bulundu:

Sohbet filtreleme ile, Steam’de paylaşılan saldırgan dili gizledik. Küfür ve hakaretlerin gösterilip gösterilmeyeceğini kontrol etmek için ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca her oyuncunun kötü kelimelere toleransı benzersiz olduğundan, kişisel filtrenize kelime ekleme veya çıkarma özelliğini dahil ettik. En yaygın olarak kullanılan küfürlü veya nefret dolu ilk 5 kelimenin varyantlarını filtreleyerek, sohbette kullanılan küfür ve hakaretlerin yaklaşık %75’ini ortadan kaldırabileceğimizi gördük

Aslında  Valve, Overwatch ve Final Fantasy XIV gibi çok oyunculu oyunlarda zaten yaygın bir şekilde kullanılan sohbet filtreleme türünü uyguluyor ve geliştiricilerin Steamworks kullanarak bu özelliği oyunlarına eklemelerine izin veriyor. Öte yandan iyi bir önlem olarak aynı filtre Steam Chat’e de uygulandı. Yeni filtreleme özelliğinin hangi oyunları içerdiği ise henüz belirtilmedi. Ancak özellik tanıtım sayfasında CS:GO, Destiny 2 ve Dota 2 gibi oyunların ismi geçiyor.


İlgili uygulamalar

PAYLAŞ