SSD'nin veri kurtarmada işleri zorlaştıran 5 özelliği

Tahmini Okuma Süresi : 2 ' 57 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-13 19:30:03
Editör : Hakan Göçmez
Kategori : Liste

Bilgisayardan daha üst düzey performans almak isteyenlerin tercihi olan SSD, her ne kadar iyi bir performans sunsa da veri kurtarma gibi durumlarda engel yaratabiliyor. İşte SSD’nin veri kurtarmada işleri zorlaştıran 5 özelliği. 

SanDisk'ten Dünyanın ilk 4TB Kapasiteli SSD's

Samsung 860 QVO SSD için ön siparişleri açtı

1. Sessizlik 

Klasik hard disklere göre SSD’lerin bozulmaya başladığı kolayca anlaşılmaz. Sessiz bir şekilde çalışan disklerde herhangi bir hareketlilik görülmediği için de önlem alınması da söz konusu değildir. Bu özelliği nedeniyle de cihazın bozulduğu ancak çalışmadığında anlaşılabiliyor.

2. Depolama stili

Klasik disklerde, veriler bitler halinde plakalarda saklanırken, SSD’ler için durum biraz daha karışık. Sabit bir konumda tutulmayan veriler, daha iyi performans ve bozulma gibi durumlara karşılık yer değiştirebiliyor. Bu da verilerin kurtarılması adına büyük bir karışıklık yaratıyor.

3. Veri kurtarmaya karşı önlem

Veri kurtarma için belki de en büyük handikaplardan birisi olan otomatik TRIM komutu, SSD’ler için kullanışlı olmasının yanında bir o kadar da sinir bozucu olabiliyor. Silinen içerik, SSD’deki hücrelerinden hemen boşaltıldığı için geri getirilebilmesi de bir o kadar zor oluyor.

4. SSD kullanımında deneyimsizlik

SSD kullanma noktasında kullanıcıların yetersiz bilgiye sahip olması ise bir diğer dezavantaj. SSD veri kurtarmasında da sık sık karşılaşılan bu durum nedeniyle veri kurtarmak çoğu zaman daha da zorlaşıyor. 

SSD diskleri içerisinde bulunan SATA, PCle ve NVMe nedir?

5. Özel kripto sistemi

SSD dahilinde özel bir kripto sistemi kullanılıyor. Özellikle controller üzerinde karşılaşılan bir sorun, SSD’den veri kurtarmayı tamamen imkansız hale getiriyor.

SSD’de veri güvenliği nasıl sağlanır?

Veri kurtarma noktasında yaşanabilecek sorunları minimuma indirmek adına SSD veri güvenliğine dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada ise aşağıda yer alan önerileri dikkate alabilirsiniz.

SSD’yi hiçbir zaman maksimum seviyede depolama ile kullanmayın.

Donanım için güncelleme ve gerekli düzeltmeler yayınlanıyorsa mutlaka bu güncellemeleri alın.

SSD diski gereksiz kullanımlardan koruyun. Gereksiz yere bilgisayarınızı açıkta bırakmayın.

Elektrik kaynaklı problemlere karşı SSD için önlem alın.

Anti-statik elektrikten SSD’i uzak tutun. 

En İyi 5 SSD Disk