SPK WhatsApp kararı ile gündemde - Haberler - indir.com

SPK WhatsApp kararı ile gündemde

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 20 ''   Yayınlanma Zamanı : 2020-07-14 18:01:02
Editör : Görkem Günay
Kategori : Donanım

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)WhatsApp hakkında yeni bir karar aldığının açıklamasını yaptı. Piyasa dolandırıcılığını önlemek için çeşitli olarak projeler üzerinde çalışmalar yapan SPK; Twitter, Telegram ve Facebook gibi platformları da takip ediyor.

SPK WhatsApp kararı ile gündemde

Düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumu olarak hizmet vermeye devam eden SPK, bazı kişiler ile ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuştu. Bundan sonra bu kişilerin yatırım tavsiyesi amacı ile açmış olduğu gruplara üye olmak suç olarak değerlendirilecek.

WhatsApp Web karanlık mod kullanıma sunulduWhatsApp Web karanlık mod kullanıma sunuldu

Kurul tarafınca yayımlanmış olan bildiride bulunan ilgili kararda şu açıklamalara yer verildi:

…üyelik bazlı gruplar üzerinden aralarında haklarında daha önce Kurulumuz tarafından piyasa dolandırıcılığı, güveni kötüye kullanma suçu dâhil pek çok suç fiilinden dolayı suç duyurusunda bulunulmuş ve işlem yasağı getirilmiş kişilerin de bulunduğu, Kurulumuzca yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyeti izni olmayan kişi veya kişilerce, yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye yönelik eylemlerin devam ettiği ve söz konusu gruplara üye olan kişilerin 6362 sayılı SPK’nun ‘Piyasa Dolandırıcılığı’ başlıklı 107/1 maddesinde tanımlanan suça iştirak kapsamında sorumluluklarının doğabileceği konusunda bilgilendirilmelerine, karar verilmiştir.

 SPKWhatsApp kararı ile bir süre boyunca gündemden düşmeyecek gibi duruyor. 


WhatsApp Business’a QR kodla katılım özelliği geliyorWhatsApp Business’a QR kodla katılım özelliği geliyor

PAYLAŞ