Son 5 Yılın Trendi 5 Donanım

Tahmini Okuma Süresi : 3 ' 23 ''   Yayınlanma Zamanı : 2019-02-05 23:00:02
Editör : Hakan Göçmez
Kategori : Liste

2010’lu yıllar itibariyle akıllı telefonlar insan hayatına dokunmaya başladı. Akıllı telefonlar her geçen gün farklı özelliklerle gelişirken son beş yılın trendini belirleyen 5 donanımı sizler için derledik. 

Yeni bir telefon alırken gözden kaçırmamanız gereken 11 kriter

Vloggerlar için 5 olmazsa olmaz telefon özelliği!

Özelliklerin artış göstermesi, telefon fiyatlarına da doğrudan bir etki yaptı. Bu bakımdan kullanıcıların özellikle amiral gemi olarak tabir edilen modelleri satın almak istemesi halinde milyarlarca lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Telefonların fiyatlarını ve trendlerine etki eden 5 önemli donanım ise şöyle;

5. RAM

Telefonlardaki RAM, performanstan akıcı çalışmaya kadar pek çok konuda kullanıcıların rahat etmesini sağlar. Bu açıdan RAM kapasiteleri telefon trendlerini belirleyen en önemli kriterlerden birisi durumunda. Şu anda 10 GB RAM’e kadar çıkmış versiyonlar ile kullanıcılara yönelik ciddi bir avantaj sağlanırken daha çok RAM daha fazla fiyat anlamına geliyor.

4. İşlemci

Telefonlar için en önemli donanımlardan bir tanesi olan işlemciler, çoğu marka tarafından kendi bünyelerinde üretiliyor. Apple bu konuda oldukça dikkat çekerken Apple'ın yanı sıra Samsung ve Huawei gibi markalar daha iyi işlemciler geliştirebilmek adına yoğun bir şekilde çalışıyor. Özellikle son yıllarda yapay zeka gibi pek çok farklı teknolojik gelişimin öncülüğünde daha da etkin hale gelen işlemciler telefon trendlerine belirlemede önemli bir etken durumunda.

3. Ekran

Oyun oynamayı seven kişiler için çok daha önemli hale gelen ekran panelleri ve çözünürlükleri OLED, LCD ve IPS LCD gibi farklılaşmış durumda. Çözünürlük, parlak ve canlı renkler ile birlikte batarya kullanımında optimizasyonlu bir ekran herkesin tek isteği.

2. Kamera

Geçtiğimiz yıllara kadar tek kamera ile sunulan telefonlar, çift kamera teknolojisi ile birlikte bir adım ileriye taşınırken artık 3, 4 ve 5 kameralı telefonlar konuşuluyor. Kamera sayısının yanı sıra kamera donanımının iyi performans sunması da oldukça önemli. Selfie ve canlı yayınlarda kullanılan ön kameraların ve bunun yanı sıra güçlü çekimler yapabilecek arka kameraların performansı telefonların fiyatlarına doğrudan etki ederken artık piyasaya sürülecek telefonlar için önemli bir kriter durumunda.

1. Güvenlik

Telefonlarda parmak izi ile sağlanan güvenlik 2007 yılı itibariyle kullanıma sunuldu. Şu anda ise yüz tanıma gibi pek çok farklı güvenlik teknolojisi geliştirilmiş durumda. Bu açıdan her geçen gün daha da gelişmiş ve farklı hale getirilen güvenlik donanımları, telefonlar için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Düne kadar ayrı bir modül olarak telefonlarda yer alan parmak izi teknolojilerinin ana ekran altına gömülmeye başlandığı günümüzde, bu teknolojiler hem zorunluluk hem de kullanıcıların yeni telefon seçiminde önemli bir kriteri haline geldi.

Tüm bunlara ek olarak kullanıcıların kullanımlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak pek çok donanım & özellik yine telefon satın alımları sırasında belirleyici oluyor. 

Akıllı telefon tasarımlarının bugünü ve geleceği