Sağlık Takibine Özel Verily Study Watch Tanıtıldı - Haberler - indir.com

Sağlık Takibine Özel Verily Study Watch Tanıtıldı

Tahmini Okuma Süresi : 1 ' 54 ''   Yayınlanma Zamanı : 2017-04-18 18:15:00
Editör : Onur Köse
Kategori : Teknoloji

Son zamanlarda akıllı saat üreticilerinin üretim yelpazeleri bir hayli genişledi ve firmalar yeni saatler tanıtmaya başladı. Bunlardan biri olan ve Google'ın çatısı altında bulunan Alphabet, bu akıllı saat üretim bölümünü sağlık alanında etkili olması adına Verily isimli yeni akıllı saat üzerinde çalışıyor. Verily Study Watch isimli bu yeni saat tıbbi araştırmalar ve sağlık alanında iyi bir kullanım oranı hedefliyor. Bu yeni Study Watch akıllı saat, diğer saatlerde olduğu gibi Android Wear işletim sistemine sahip değil. Ayrıca telefona gelen bildirimleri de yine bu saat üzerinden göremeyeceksiniz.

Bu saatin temel ve ana görevi ise önemli sağlık verilerini saatte topluyor ve kullanıcıya gösteriyor. Vücut hareketleri, kalp atış hızı ve derinin elektriği iletebilme yeteneği gibi birçok veriye bu saat üzerinden erişmek mümkün oluyor. Ayrıca bu saat kalbin elektrik aktiviteleri için EKG çekme işleminide gerçekleştirebiliyor. Yuvarlak yapıya sahip olan bu akıllı saat de e-ink bir ekran bulunmakta. Bu ekran ile kullanıcılar saat, tarih gibi bilgilerin yanı sıra kullanıcılara bazı talimatlarda gösterebiliyor. Basit bir arayüz tasarımına sahip bu saat performans anlamında maksimumu vermeyi hedeflemekte.

Saat tek bir dolu şarj ile 1 haftalık kullanım ömrü sınabilirken güçlü işlemcisi ile çeşitli algoritmalarıda destekliyor. Saat içerisinde tıpkı diğer akıllı saatlerde gördüğümüz uygulama ve benzer işlevler bulunmuyor. Sadece sağlık alanına özel çıkartılan bu akıllı saat ham verilerin takibi için önemli bir rol oynayacak gibi duruyor. Verily tarafından belirtilene göre piyasada bulunan birçok giyilebilir ürünün olduğunu ancak bu ürünlerden harici başka bir çözüme ihtiyacın olunduğu ifade edildi.

Baseline projesi kapsamında çıkartılan Study Watch, bu proje ile beraber 10 bin katılımcının sağlık durumunu takip etmeyi gedefliyor. Bu sağlık takibi gelecekti hastalıklarada çözüm niteliğinde olabileceği düşünülüyor.

PAYLAŞ