Play Store Güvenlik Gerekçesi ile 300 Uygulamayı Kaldırdı!

Play Store Güvenlik Gerekçesi ile 300 Uygulamayı Kaldırdı!
Tahmini Okuma Süresi : 1 dk 18 sn   Eklenme Zamanı : 2017-09-12 11:54:40
Editör : Ercan Kızılkoca
Kategori : Uygulama
Geçen her gün Android'i daha da güvenli bir platforma çevirmek isteyen Google, güvenlik gerekçesi ile yaklaşık 300 Android uygulamasını Play Store'dan kesin olarak kaldırdı. Tehlikeli görülmüş olan bu uygulamaların DDos saldırılarında da kullanıldıkları tespit edilmiş durumdadır. Yani kullandığınız her cihaz sizin haberiniz olmadan da ele geçirilerek farklı amaçlara hizmet edebilecek bir hale getiriliyor.
 
Son zamanlarda rastgele indirdiğiniz bir video oynatıcı ve ya bir depolama yöneticisi Android cihazınızdan kayboldu ise endişelenmeyin. Bu sizin için iyiliğinize olabilir. Dünyanın en önemli içerik dağıtım ağı Akamai, müşterilerinden birine yapılan saldırı sonrasında konuyu araştırmaya başladı. Çözüm için rakip şirketlerin güvenlik araştırmacıları ile bir arada toplanan Akamai, Android cihazlarda zararsız gibi gösterilerek yüklenmiş olan dosya yöneticileri, zil sesleri ve video oynatıcılar gibi bir çok uygulamalara gizlenen yüzlerce WireX botneti keşfetti.
 
DDoS saldırılarında kullanılmış olan bu Android uygulamaları, saldırı yapılan sistemlerin kaynak ve bant genişliğini istila ederek devre dışı bırakıyorlar. Google, bu durumdan etkilenen cihazlardaki söz konusu uygulamaları kaldırma sürecinde olduklarını duyurdu. Sürecin ne kadar uzayacağı maalesef belli olmamakla birlikte, yapılan araştırma 100'den fazla ülkede 70 bin cihazın ele geçirildiği yönünde.


Daha Fazla Göster